Przejdź do głównej treści

BEE FESTYN w gospodarstwie pasiecznym Miody Ibrona w Puszczykowie

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Moc miodowych i pszczelich atrakcji czeka na uczestników BEE FESTYNU w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. w godz. 12.00  – 18.00 organizowanego przez Gospodarstwo Pasieczne Miody Ibrona w Puszczykowie (ul. Wierzbowa 16), członka Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Rodzinna pasieka państwa Ibronów nie tylko trudni się hodowlą pszczół i sprzedażą miodu oraz produktów pszczelich – prowadzi także liczne projekty edukacyjne, dzięki którym mieszkańcy naszego regionu nie tylko rozsmakowują się w miodzie, ale także poznają jego właściwości prozdrowotne, doceniają istotną rolę pszczół w ekosystemie i poznają pracę pszczelarza.

Skrócony harmonogram festynu:

12.00 – wykład o pszczole miodnej: mistrz pszczelarz Wojciech Kociemba

13.00 – wykład o dzikich pszczołach: dr Jacek Wendzonka

15.30 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Palce lizać – przekąski z miodem”

16.30 – wykład „Bartnictwo dawne i współczesne” – dr Karolina Echaust, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Kulturowego Powiatu Poznańskiego, Instytut Skrzynki

Inne atrakcje: stoiska edukacyjne, z rękodziełem, ze zdrową żywnością i gastronomiczne.

Na wykłady wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: beenaturalnie@gmail.com.

Atrakcje płatne (obowiązują również zapisy: beenaturalnie@gmail.com)

  • warsztaty stolarskie 15 zł/os.
  • tabliczki zapachowe 25 zł/os.
  • warsztaty malowania na tkaninie 20 zł/os.
  • zrób sam ekologiczne środki czystości 15 zł/os.
  • warsztaty tworzenia świec 49 zł/os.

Podczas imprezy odbędzie się konkurs kulinarny „Palce lizać – przekąski z miodem”, którym może wziąć udział młodzież w wieku 16-18 lat oraz osoby pełnoletnie zamieszkujące na terenie powiatu poznańskiego.

Autorem zgłoszonych przekąsek może być wyłącznie osoba fizyczna. Jeśli autorem zgłoszonej przekąski jest uczeń szkoły gastronomicznej lub członek/członkini koła gospodyń wiejskich, należy informację tę wskazać na formularzu zgłoszeniowym. Produkty oceniać będzie kapituła konkursu powołana przez organizatorów. Oceniane i punktowane będą m.in. walory smakowe, zapachowe, wizualne, a także zdrowotne  zgłaszanych w konkursie przekąsek. Dodatkowe punkty mogą zostać przyznane za wskazanie i szczegółowe opisanie receptur i ich historii, właściwości półproduktów, a także ich pochodzenia (zwłaszcza dotyczących rodzaju użytego miodu lub innego produktu pochodzenia pszczelego, produktów ekologicznych, samodzielnie wyhodowanych ziół, owoców, warzyw, konfitur i przetworów itp.). Każda z uczestniczących osób może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 rodzaje przekąsek. Zgłoszenia konkursowe, tj. wypełniony i podpisany formularz  zgłoszeniowy wraz z recepturą na przekąskę należy przesłać na adres kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl najpóźniej do dnia 20 kwietnia 2024 r. włącznie. Zgłoszenia muszą zawierać szczegółowy opis składników i sposobu przygotowania przekąsek konkursowych. Wskazane jest załączenie pliku z przepisem w wersji edytowalnej, ponieważ wybrane receptury zostaną zamieszczone w na stronie internetowej szlaku kulinarnego.

Istnieje także możliwość przesłania zgłaszanych produktów pocztą lub kurierem na adres: Gospodarstwie Pasiecznym Miody Ibrona, ul. Wierzbowa 16, 62-040 Puszczykowo z dopiskiem: KONKURS „Palce lizać – przekąski z miodem”.

Na festyn, w godz. od 12.00 do 13.00 należy dostarczyć przekąski w ilości co najmniej 5 porcji degustacyjnych wraz z oryginałem formularza zgłoszeniowego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi o godz. 15.30.

Na laureatów konkursu czekają nagrody: voucher o wartości 200 zł do restauracji w Dworze Skrzynki, miody z gospodarstwa pasiecznego Miody Ibrona oraz zestawy upominków od powiatu poznańskiego.

Organizatorem konkursu jest Instytut Skrzynki, który jest samorządową instytucją kultury w powiecie poznańskim zajmującą się m.in. promocją dziedzictwa kulinarnego regionu. Instytut jest również operatorem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, na którym znajduje się pasieka państwa Ibronów.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabowskiego.

 

Do pobrania:

Regulamin konkursu Palce lizać – przekąski z miodem.pdf [319 KB]

Formularz zgłoszeniowy.docx [36 KB]


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 12.03.2024, 10:04
  • Ostatnia edycja: 12.03.2024, 10:25
element dekoracyjny
element dekoracyjny