Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Misja
Podstawowym celem statutowym Instytutu jest promocja kultury centralnej części Wielkopolski, tworzenie, ochrona różnorodnych jej wartości i udostępnianie dóbr kultury oraz prowadzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w formie ośrodka badań i dokumentacji w dziedzinie kultury i kulinariów, a także prowadzenie Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.
Misją powstania szlaku jest nagradzanie i prezentacja tego, co wyjątkowe i prawdziwe w kulinariach regionu. Można to zrobić tylko wtedy, kiedy rozumiemy zarówno tradycje jak i współczesność miejsca, w którym mieszkamy. Miejsca i wydarzenia, które rekomendujemy są powodem do dumy. Każde z nich mogłoby być ozdobą i atrakcją dla odwiedzających w dowolnym miejscu w Europie.
W kuchni Wielkopolski można wskazać jej cztery korzenie: kuchnię wielkopolskiego dworu; pełną kanonicznych tradycji kuchnię mieszczańską; bogatszą niż gdzie indziej kuchnię chłopską i przepisy ludzi, którzy przywędrowali w okolice Poznania po II wojnie światowej. Na szlaku kulinarnym, choć niezmiernie cenione są produkty nawiązujące do tych tradycji, równie ważne zostały także te wzorce, które dopiero tworzą tradycję lub czerpią z kultury innych, nawet dalekich krajów. Dbałość o cały proces wytwarzania – o składniki i ich jakość oraz działanie na niewielką skalę powodują, że chce się wracać do miejsc i produktów, w które włożyli całe serce uczestnicy Szlaku.