Przejdź do głównej treści

Smaki Powiatu Poznańskiego na Dożynkach Miejskich w Poznaniu 2 września

Zapowiedź
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Smaki Powiatu Poznańskiego na Dożynkach Miejskich w Poznaniu 2 września

Dożynki Miejskie i Święto Chleba w Poznaniu to nie tylko święto plonów poznańskich rolników i gospodarzy, ale również okazja do bliższego poznania regionalnych tradycji m.in. dzięki występom zespołów ludowych i pokazów rękodzielniczych. Swoje stoiska sprzedażowe będą mieli  także lokalni producenci i rzemieślnicy. Tegoroczne dożynkowe wydarzenie zaplanowane jest na sobotę, 2 września w Parku Wilsona.  Swoimi wyjątkowymi produktami uhonorują je w tym roku między innymi członkowie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”: LA PECORA NERA – Manufaktura Serów (Suchy Las), Borówkowy Gaj (Konarskie, gm. Kórnik), Miody Suszka – Adrian Suszka (Mosina). Borówkowy Gaj oraz Dwór Skrzynki są sponsorami nagród w zaplanowanym podczas dożynek konkursie Uczestnicy imprezy będą mieli okazję wygrać vouchery do wykorzystania w restauracji Dworu Skrzynki, wyśmienite przetwory z pro-bio borówek, a także liczne upominki od Powiatu Poznańskiego. Na stoisku Borówkowego Gaju, od godziny 10.00 do 18.45 dostępne będą formularze zgłoszeniowe – uczestnicy będą musieli  pisemnie odpowiedzieć na pytania związane z tradycjami kulinarnymi regionu oraz gwarą poznańską, a następnie  wrzucić je do specjalnej urny konkursowej. Ok. godz. 19.00 na scenie amfiteatru w Parku Wilsona będzie rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Organizatorem konkursu jest samorządowa instytucja kultury, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Sobotnia zabawa dożynkowa rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godz. 14:00 spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Jego uczestnicy przejdą ulicą Śniadeckich do parku Wilsona. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Miasta Poznania.

O godz. 15:00 obrzędy dożynkowe zaprezentuje zespół folklorystyczny Poligrodzianie działający przy  Politechnice Poznańskiej. Wydarzenie urozmaici również spektakl muzyczny Teatru Mozaika. Na scenie podziwiać będzie można między innymi zespół folkowy Tytka oraz pokazy zumby. Część artystyczna będzie przeplatana konkursami z wiedzy o  piekarstwie  i rolnictwie. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi zespół Fanfara Awantura.

W tym roku Dożynki Miejskie odbędą się razem z XXV Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Uczestnicy imprezy poznają tajniki piekarstwa, a także dowiedzą się ciekawostek o wartości odżywczej pieczywa i jego roli w diecie człowieka.

Dożynki będą też okazją do uchylenia rąbka tajemnicy dotyczącej dawnego rzemiosła, a to za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatami garncarskim, zielarskim, powroźnika oraz łyżkarza. Będzie można także zobaczyć dawne wyposażenie gospodarstwa chłopskiego.

W parku Wilsona odbędą się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy i animacje dla dzieci, w tym malowanie buzi czy dmuchany zamek. Na uczestników czekać będzie zwyczajowa grochówka z kotła.

Serdecznie zapraszamy.

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 22.08.2023, 08:17
  • Ostatnia edycja: 22.08.2023, 08:17
element dekoracyjny
element dekoracyjny