W najbliższą niedzielę, 23 lipca 2023 na Wolny Dziedziniec przy Urzędzie Miasta Poznania powraca Warkocz Magdaleny. Festyn odbędzie się między godz. 12:30 a 18:30, a jego partnerem jest miasto Kórnik.
Wydarzenie odbywa się po raz 22., choć z przerwą spowodowaną pandemią. Festyn rozpocznie się o godzinie 12.30 Mszą Świętą w Farze Poznańskiej celebrowaną przez proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku – ks. Grzegorza Zbączyniaka. W czasie Mszy Świętej będzie można usłyszeć Chór Żeński oraz Kórnicką Orkiestrę Dętą. Po Mszy nastąpi tradycyjny przemarsz na Plac Kolegiacki. Nie może zabraknąć na nim Orkiestry Dętej oraz tradycyjnego warkocza.
Na dziedzińcu od godziny 14.00 na scenie odbywać się będzie prezentacja Miasta i Gminy Kórnik. Wystąpią zespoły senioralne Magnolie i Senioritki, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie (grupa dziecięca, dorosła i studencka), Kórnicki Chór Żeński KOK, Kórnicka Orkiestra Dęta.
O godzinie 14.00 wystartują konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (gra staromiejska, smaki Faraway, zabawy dla dzieci) oraz punkt główny całego programu, czyli mierzenie warkocza, które odbywa się w czterech kategoriach. Obecny wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary – Andrzej Zachmann wspomina, że najdłuższy warkocz miał 163 cm. Czy uda się pobić ten rekord? Uczestnicy mogą zgłaszać się od godziny 14.00 do 16.00.
Festyn będzie okazją do zwiedzenia Fary: podziemi, kapitularza, zakrystii czy też zajrzenia do słynnych organów Friedricha Ladegasta. Dodatkowo obejrzeć będzie można odkrycia archeologów oraz zwiedzić nowo wyremontowaną sale sesyjną Urzędu Miasta.
Na dziedzińcu pojawi się kilka punktów gastronomicznych. Zapewnią je między innymi Koła Gospodyń Wiejskich z Kórnika.
Na koniec festynu o godzinie 17.45 odbędzie się Koncert Piosenki w Tonacji Poznańskiej. Wykonawcą koncertu oraz kompozytorem jest Grzegorz Kopala, natomiast autorem tekstów Rafał Piechota.
źródło: PLOT