Przejdź do głównej treści

Festiwal „Literackie Objezierze”

Zapowiedź
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Objezierze – urokliwa miejscowość pod Poznaniem – słynęło niegdyś jako jeden z ważniejszych salonów literackich Wielkopolski, w którym bywały takie tuzy jak Adam Mickiewicz, Józef Ignacy Kraszewski czy Julian Ursyn Niemcewicz. Nawiązaniem do dawnych tradycji jest Festiwal „Literackie Objezierze”, którego trzecia edycja odbędzie się 16 i 17 czerwca 2023 roku. Na miłośników dobrej lektury czekają spotkania z ulubionymi autorami, a czas pomiędzy nimi wypełnią warsztaty, koncerty i spacery z przewodnikiem.

 

Co? Kiedy? Dla kogo?

III edycja Festiwalu „Literackie Objezierze” odbędzie się 16 i 17 czerwca 2023 r. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do miłośników literatury, ale także do osób zainteresowanych  historią regionu oraz poszukujących niesztampowych sposobów na spędzenie wolnego czasu w atrakcyjnej przestrzeni.

 

Dlaczego Objezierze? 

Zamysłem organizatorów była kontynuacja tradycji literackich, którymi może poszczycić się ta niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość oddalona zaledwie 20 km od Poznania. W objezierskim pałacu niegdyś bywali słynni ludzie pióra tacy jak Józef Ignacy Kraszewski, Wincenty Pol czy Narcyza Żmichowska, a Adam Mickiewicz umieścił nawet miejscowość na kartach „Pana Tadeusza”. Dziś gościmy tu najważniejszych przedstawicieli polskiej literatury współczesnej. Dotychczas swoją obecnością zaszczycili nas między innymi Joanna Bator, Cezary Łazarewicz, Magdalena Grzebałkowska, Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik i Wojciech Jagielski.

 

Co się będzie działo?

Formuła festiwalu jest bardzo prosta. Centralnym punktem wydarzenia są spotkania autorskie odbywające się na deskach zabytkowego Domu Kultury w Objezierzu. Podczas tegorocznej edycji będziemy gościć: prof. Jerzego Bralczyka, Marka Krajewskiego, Gabrielę Gargaś, Jacka Hugo-Badera, Jakuba Małeckiego i Katarzynę Bondę. Z myślą o najmłodszych czytelnikach zaplanowaliśmy także spotkania z Elizą Piotrowską oraz z Marcinem Pałaszem.

 

Na zakończenie każdego dnia festiwalu odbędą się koncerty plenerowe – muzycznych wrażeń dostarczą nam kolejno Marcin Kempiński z zespołem oraz formacja Brass Band Oborniki. Wcześniej, w sobotę o 13:30 najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w interaktywnym przedstawieniu muzycznym przygotowanym przez poznański Teatr Mozaika.

 

Ponadto w sobotę od 12:00 zaplanowano szereg atrakcji towarzyszących. Będzie zatem możliwość zwiedzania z przewodnikami najciekawszych miejsc Objezierza (pałacu Turnów, kościoła św. Bartłomieja Apostoła, pradawnego grodziska), oraz wzięcia udziału w warsztatach i animacjach nawiązujących do piśmiennictwa i literatury. Na uczestników festiwalu czeka też quest „Literackie Objezierze”. Gra turystyczna pozwoli poznać znamienitych gości tutejszego pałacu na czele z Pawłem Edmundem Strzeleckim, późniejszym odkrywcą i pierwszym zdobywcą najwyższego szczytu Australii, który właśnie w Objezierzu przeżył swą młodzieńczą burzliwą miłość.

W trosce o komfort uczestników organizatorzy zadbali, aby wydarzenia towarzyszące nie nakładały się na spotkania autorskie dla dorosłych.

 

Autorzy – goście poprzednich edycji o festiwalu:

„Było po prostu wspaniale. Doskonali goście, świetna osoba prowadząca, organizacja na piątkę, super klimat, naprawdę warto tu być i cieszę się, że dano mi szansę przebywania w tak pięknym miejscu.” – Łukasz Orbitowski

 

„Jestem zachwycony okolicą, Domem Kultury(…). Uwielbiam spotkania z czytelnikami i mam wrażenie, że w Objezierzu to idzie w dobrym kierunku, że to będzie fajny festiwal. Nie dlatego, że ja tu jestem, tylko dlatego, że jak poznałem organizatorów, to wydaje mi się, że oni serce w to wkładają, a to jest najważniejsze przy literaturze i organizowaniu takich spotkań.”- Cezary Łazarewicz.

 

Informacje praktyczne

W bezpośrednim sąsiedztwie Domu Kultury w Objezierzu staną punkty gastronomiczne oraz stoisko księgarskie, na którym będzie można zaopatrzyć się w książki wszystkich autorów goszczących na tegorocznej edycji festiwalu.

 

Udział we wszystkich spotkaniach i atrakcjach jest bezpłatny.

 

Dojazd

  • Własnym autem: ok. 40 minut z centrum Poznania, parkingi na terenie miejscowości są bezpłatne,
  • Komunikacją publiczną: pociągiem na stację Oborniki Wielkopolskie Miasto (ok. 7 km od Objezierza). Tuż obok jest dworzec autobusowy, z którego kursować będą busy Komunikacji gminnej Oborniki (piątek – linia nr 25, sobota – linia festiwalowa, rozkłady jazdy na profilu Facebook festiwalu).

Ostatnia możliwość powrotu do Poznania:

Piątek:

Linia nr 25 Objezierze 21:06 – Oborniki Dworzec Autobusowy 21:21

Pociąg Regio Muszelka Oborniki Wielkopolskie Miasto 21:48 – Poznań Główny 22:20

Sobota:

Linia festiwalowa Objezierze 20:45 – Oborniki Rynek 21:03 (przejście ok. 700 m)

Pociąg Regio Muszelka Oborniki Wielkopolskie Miasto 21:48 – Poznań Główny 22:20

Nocleg w pobliżu:

Atrakcje w pobliżu:

 

Strona festiwalu: www.literackieobjezierze.pl

Profil Facebook: Festiwal Literackie Objezierze

 

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach oraz Gmina Oborniki.

Wydarzenie organizowane pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

 

Partnerzy festiwalu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – filia w Obornikach, Powiat Obornicki,  Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Wydawnictwo Poznańskie, Sołectwo Objezierze, John Dewey School w Obornikach, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego we Wronkach, Firma Handlowa Krzysztof Nadstaga.

 

Kontakt do organizatorów:

Mateusz Klepka, tel. 789 046 658

Monika Hancyk, tel. 507 391 199

bibliotekapubliczna@oborniki.pl,

promocja@um.oborniki.pl.

 

PROGRAM:

 

PIĄTEK, 16 CZERWCA

16.00   Otwarcie festiwalu

16.15   PROF. JERZY BRALCZYK

18.00   MAREK KRAJEWSKI

20.00   GABRIELA GARGAŚ

21.30   Koncert Marcin Kempiński z zespołem

 

SOBOTA, 17 CZERWCA

12.30   ELIZA PIOTROWSKA

14.00   MARCIN PAŁASZ

16.00   ANNA DZIEWIT-MELLER – odwołane

17.30   JACEK HUGO-BADER

19.00   JAKUB MAŁECKI

20.30   KATARZYNA BONDA

21.30   Koncert Brass Band Oborniki

 

prof. Jerzy Bralczyk znany i lubiany językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy.

Marek Krajewski pisarz, filolog klasyczny, autor kryminałów retro, w których głównymi bohaterami są Eberhard Mock, Edward Popielski, a także Breslau (Wrocław) i przedwojenny Lwów.  

Gabriela Gargaś autorka książek obyczajowych o realistycznej, ale nietuzinkowej fabule, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelniczek i błyskawicznie uzyskują miano bestsellerów.

Jacek Hugo-Bader – jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, pisarz, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za specjalistę od krajów byłego ZSRR.

Jakub Małecki – pisarz, autor powieści obyczajowych m.in. bestsellerowego „Dygotu”, „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej Nike.

Katarzyna Bondanajpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jej książki sprzedały się w Polsce w nakładzie trzech milionów egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach, „Literackie Objezierze” odwiedzą także:

Eliza Piotrowska  autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Największą sławę przyniósł jej cykl o zabawnej, szalonej i nieprzewidywalnej Cioci Jadzi.

Marcin Pałasz – autor książek dla młodych czytelników, słuchowisk, laureat nagród i wyróżnień literackich. Największą popularność przyniosła mu seria o przygodach psa Elfa.

Źródło: Literackie Objezierze
Fot.: Literackie Objezierze

żółto-czarny plakat festiwalu Literackie Objezierze


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 13.06.2023, 08:17
  • Ostatnia edycja: 13.06.2023, 08:17
element dekoracyjny
element dekoracyjny