Przejdź do głównej treści

Biała Fest w Opalenicy

Zapowiedź
element dekoracyjny
element dekoracyjny

27 maja 2023 o godzinie 14.00 rozpocznie się Opalenicki Festiwal Białej Kiełbasy „Biała Fest”, którego gościem specjalnym będzie Robert Makłowicz. Poprowadzi pokaz kulinarny pt. „ Kulinarne szaleństwo. Co można zrobić z kiełbasy białej?”. W programie przewidziano wspólne gotowanie i degustowanie potraw i zup przygotowywanych na bazie kiełbasy białej. A gotować będą Koła Gospodyń Wiejskich, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Restauracja Hyćka. Ponadto miłośnicy białego specjału będą mogli poznać tajniki jego produkcji podczas specjalnego pokazu.

Wydarzenie ma na celu promocję tradycyjnego wyrobu wędliniarskiego obecnego w regionie od pokoleń: „Kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej”. Celem wydarzenia jest także promocja zbiorów i działalności Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku oraz pozostałych Oddziałów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Impreza „BIAŁA FEST. Opalenickie Święto Białej Kiełbasy” to doskonała okazja, by przypomnieć, jak bogata i atrakcyjna jest oferta rodzinnych zakładów wielkopolskich producentów mięsnych, którzy doskonale odnajdują się na wymagającym rynku i wyznaczają standardy w swojej branży. To też prawdziwe święto doskonałej jakości wyrobów, których receptury odwołują się do kulinarnego dziedzictwa naszego regionu.

Tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury zachęcają do wyboru tego, co powstało w naszym regionie. Wśród licznych prezentowanych podczas imprezy specjałów każdy znajdzie smak i jakość, które przywołają wspomnienie potraw z czasów dzieciństwa. Promowana podczas pikniku Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska nie bez przyczyny została wpisana do europejskiego rejestru tradycyjnych wyrobów o najwyższej jakości. Rejestracja nazwy „Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska” jako chronionego oznaczenia geograficznego Unii Europejskiej jest ogromną nobilitacją dla wielkopolskich przetwórców mięsa i przede wszystkim poświadczeniem, że produkt ten należy do ekskluzywnego klubu chroniącego kulinarne dziedzictwo Europy, a dla klientów jest po prostu gwarancją najwyższej jakości.

Wydarzenie uświetnią koncerty, w ramach których wystąpią: Opalenicka Orkiestra Dęta, Wiaruchna, Iżi Monti, Sounds Good, Mariusz Kalaga.

Miejsce festiwalu: płaskowyż opalenicki.

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Opalenica, Centrum Kultury i Biblioteka im. Powstańców Wielkopolskich W Opalenicy, Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 10.05.2023, 15:22
  • Ostatnia edycja: 11.05.2023, 08:28
element dekoracyjny
element dekoracyjny