Na gości Dworu Skrzynki odwiedzających obiekt w piątkowe seanse Kina Letniego oraz w weekendy (działa wtedy restauracja i kuchnia grillowa) czeka niezwykła mikrowystawa dostępna do końca listopada 2023 roku. Artefakty związane z dwiema przedwojennymi fabrykami wódek i likierów prezentowane na wystawie „Szlachetna tradycja” w Galerii Skrzynki pochodzą ze zbiorów Fundacji Adama Łukawskiego. Cala kolekcja zawiera blisko 4 000 obiektów pochodzących z 220 fabryk wódek i likierów działających w Polsce od połowy XIX wieku na obszarze zbliżonym do granic II Rzeczpospolitej. Wiele z tych fabryk miało swoje sztandarowe produkty znane nie tylko w regionie, w którym działały, ale w całej Polsce i zagranicą.
Największymi z największych były dwie fabryki: J.A. Baczewski we Lwowie założona w 1782 roku i Hartwig Kantorowicz w Poznaniu założona w 1823 r.
Założycielem fabryki lwowskiej był Lejb Baczeles, który zmienił następnie nazwisko na Baczewski. Firma rozpoczęła działalność w Wybranówce pod Lwowem.. Istniejąca do dziś nazwa firmy J.A. Baczewski zawiera skrót imion Józefa Adama Baczewskiego, który zarządzał firmą od 1882 do 1911 roku i przyczynił się do największego jej rozwoju. Wiele produktów firmy J.A. Baczewski zagościło na stałe na polskich i zagranicznych stołach. Do najsławniejszych należał Souverain Likier Pomarańczowy. W 1939 roku, po agresji ZSRR na Polskę, fabryka Baczewskich zakończyła działalność, a jej zarządcy zostali zamordowani przez NKWD Obecnie wyroby firmy J.A. Baczewski pochodzą z zakładu usytuowanego w Austrii i oprócz polskiego rynku trafiają do konsumentów na wszystkich kontynentach. Nieprzypadkowo to właśnie produkty J.A. Baczewski prezentowane są w Dworze Skrzyni, bowiem jest on lokalem ambasadorskim marki, a w dworskiej restauracji i barze dostępne są najlepsze współczesne trunki tego producenta. Jest to okazja nie tylko do degustacji, ale też porównania współczesnego wzornictwa z tym historycznym prezentowanym na wystawie.
Największą i najsłynniejszą fabrykę wódek w Wielkopolsce i na zachodzie Polski założył Hartwig Kantorowicz. Około 1871 r. zarządzanie firmą przejęli synowie Hartwiga Kantorowicza.
W późniejszych latach firma Hartwig Kantorowicz została wykupiona przez Bank Przemysłowców w Poznaniu. Przyjęła nazwę Hartwig Kantorowicz – Następca. Z powodzeniem kontynuowała działalność i rozwijała się jako polskie przedsiębiorstwo, zachowując receptury i nazwy wielu produktów z poprzedniego okresu. Najsłynniejszym produktem firmy Kantorowicz był Podbipięta Staropolski Likier Żołądkowy.
Fundacja Adama Łukawskiego.
Jej założycielem jest Adam Łukawski. Rocznik 1954. Płocczanin. Od 1973 roku do 1989 roku zawodowo zajmował się fotografią. Od 1990 roku właściciel drukarni. Z tą ostatnią aktywnością zawodową wiąże się pasja kolekcjonerska skupiona na pięknie druku. Początkowo były to książki ilustrowane, litograficzne widoki miast, mapy z XVII i XVIII wieku. Następnie, polski pieniądz papierowy od czasu Powstania Kościuszkowskiego. Kolejnymi produktami poligraficznymi, które znalazły się w kręgu zainteresowań Adama Łukawskiego były etykiety alkoholowe – głównie alkoholi mocnych.
I tak, krok po kroku, przez ponad 20 lat, oprócz etykiet zgromadził kolekcję blisko 4 000 artefaktów związanych z polskim przemysłem alkoholowym od połowy XIX wieku do lat 60. XX wieku. Poza etykietami w kolekcji znajdują się druki urzędowe i reklamowe, plakaty, szyldy, gadżety reklamowe, sprzęt gorzelniczy i oczywiście butelki, w tym niektóre z zawartością. Całość kolekcji stanowi unikalny i największy tego typu zbiór w Polsce.
Warto wspomnieć, że z inicjatywy Instytutu Skrzynki w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie cały czas jest dostępna wystawa czasowa pt. Szlachetne Wydanie Okowity, gdzie można zobaczyć około 400 artefaktów z kolekcji Fundacji Adama Łukawskiego