Przejdź do głównej treści

Skarby Koprasa

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Zapraszamy do Dworu Skrzynki na nowy cykl spotkań SKRZYNKI PEŁNE SKARBÓW, w czasie których będzie okazja do poznawania kolekcjonerów i pasjonatów. W  trakcie tych otwartych spotkań będą mogli opowiedzieć o swoich kolekcjach, o początkach pasji, o najcenniejszych elementach zbiorów.

Kolekcje bywają bardzo różne: mogą to być drogie zbiory dzieł sztuki, a niekiedy pełne pudła i szuflady  zwykłych i nie posiadających specjalnej wartości przedmiotów. Ale w każdym zbiorze najważniejszą dla kolekcjonera wartością kolekcji jest jej wartość sentymentalna. Kolekcjonerstwo to pasja, która nas kształtuje i dlatego każda kolekcja i każdy kolekcjoner to odrębna, wyjątkowa historia spisana w wielotomowym doświadczeniu i warta opowiedzenia. Skrzynki zapraszają zatem by je zapełnić opowieściami o skarbach!

Już 18 listopada o 16.00 będzie okazja do spotkania ze Zbigniewem Koprasem wielkim pasjonatem polskiej motoryzacji i legendą wśród motocyklistów. Jego Stacja Kontroli Pojazdów w Fiałkowie koło Dopiewa (powiat poznański) jest doskonale znana nie tylko kierowcom, ale także mechanikom samochodowym i motocyklowym.

Zbigniew Kopras w Fiałkowie, stworzył Centrum Motoryzacji Historycznej i Muzeum Sztuki Inżynierskiej, gdzie można podziwiać ponad 100 samochodów, 330 motocykli i motorowerów. Chętnie odwiedzają to miejsce turyści z Polski i z różnych stron świata, miłośnicy jedno- i dwuśladów, uczestnicy rajdów i ekipy telewizyjne.

Z jego miłości do motocykli zrodził się także inny konkretny projekt. Kopras – jak o nim wszyscy mówią – doprowadził we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu do uznania i wpisania na listę zawodów w Polsce zawodu mechanika motocyklowego. To właśnie w Fiałkowie odbyły się pierwsze w Polsce i w historii egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zawodzie mechanik motocyklowy.

O swojej motoryzacyjnej pasji może ze swadą i humorem opowiadać godzinami. Jeśli ktoś chce poznać Pana Zbigniewa osobiście wystarczy przyjechać do Dworu Skrzynki w sobotę 18 listopada o godz. 16.00, by się o tym przekonać osobiście. Kolekcjoner zapowiedział, że na spotkanie przywiezie ze sobą wiele ciekawych przedmiotów, które będzie można zobaczyć, dotknąć i posłuchać niezwykłych historii o ich pochodzeniu i funkcji, jaką kiedyś spełniały.

Wstęp wolny. Zapraszamy.


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 09.11.2023, 14:43
  • Ostatnia edycja: 20.11.2023, 20:14
element dekoracyjny
element dekoracyjny