Przejdź do głównej treści

„Apetyt na czereśnie” w Dworze Skrzynki

element dekoracyjny
element dekoracyjny

12 kwietnia w Dworze Skrzynki zapowiada się wyjątkowe wydarzenie teatralne. Zaledwie tydzień po poznańskiej premierze w Teatrze Muzycznym i 56 lat po prapremierze na deskach Teatru Ateneum, legendarny spektakl „Apetyt na czereśnie- Romans z życia sfer normalnych”, będzie wystawiony w Dworze Skrzynki.

To mini musical oparty na tekstach Agnieszki Osieckiej, która jak mało kto, bo z autopsji znała się na trudnych, zawikłanych relacjach damsko-męskich i do tego potrafiła je poetycko opisywać i nazywać. „Apetyt na czereśnie” jest więc błyskotliwą opowieścią o miłości, zazdrości i zdradzie, o tym co buduje, a co niszczy, a także o zwykłych, codziennych sprawach. Wielkim atutem spektaklu oprócz wspaniałych dialogów dwojga ludzi po przejściach jest muzyka Macieja Małeckiego, który niezawodnie pięknym i mądrym tekstom Agnieszki Osieckiej nadał sceniczny wymiar.

Co może wyniknąć z przypadkowego spotkania w dworcowej poczekalni? Długie rozmowy, żal za utraconą miłością, refleksje nad zmarnowanymi latami, a może nadzieja na nową romantyczną przygodę. Chociaż od premiery minęło ponad pół wieku teksty Agnieszki Osieckiej zachowały aktualność i nadal stanowią niedoścignione studium ludzkich potknięć i rozterek.

W Teatrze Muzycznym w Poznaniu  spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. W głównych rolach zobaczymy Katarzynę Tapek (Kobieta) i Radosława Elisa (Mężczyzna).

Katarzyna Tapek jest bardzo dobrze znana bywalcom Teatru Muzycznego w Poznaniu. Z poznańską scena związana jest od 2013 roku. Zagrała w takich spektaklach jak Człowiek z la Manchy, Orfeusz w Piekle, Hello, Dolly!, Księżniczka czardasza, Nine, Evita, Footloose. Obecnie można zobaczyć ją między innymi w musicalach  Zakonnica w przebraniu (siostra Maria Robert), Madagaskar – musicalowa przygoda (Król Julian), Pippin (Katarzyna), Virtuoso (Helene Bibesco), Kombinat (Lala), Irena (Jaga), Piękna i Bestia (Babette) i Deszczowa Piosenka (Dora Bailey).  Wcześniej wzięła udział w wielu spektaklach dramatycznych oraz koncertach musicalowych w Akademii Muzycznej. We współpracy ze Studio Buffo zagrała główne role w młodzieżowych wykonaniach musicali Romeo i Julia oraz Metro. W jej dorobku znajdują się role w spektaklach Balladyna reżyserii T. Podsiadłegoi w polskiej prapremierze musicalu Love Story w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.

Radosław Elis jest aktorem filmowym i teatralnym oraz wokalistą. W 1998 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1998-2001 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 2002 roku związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Współpraca z poznańską sceną zaowocowała takimi rolami jak: Raskolnikow (Zbrodnia i kara), Segismundo (Życie jest snem), Artur (Tango), czy Don Juan (Don Juan). W 2011 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Odtwórca głównej roli Chrisa w musicalu Miss Saigon w Teatrze ROMA w Warszawie. Brał udział w wielu spektaklach i widowiskach muzycznych(m.in. w Śnie nocy letniej w reż. W. Kościelniaka). Od 2001 roku współpracuje z J. Satanowskim (Stachura, czyli list do pozostałych, Życie to nie teatr, Mister Barańczak). Przez wiele lat odtwórca postaci Mirka Gabriela w serialu Złotopolscy. W maju 2016 roku zaczął występować na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu w spektaklu Księżniczka czardasza, wcielając się w postać Feriego. Od sierpnia 2018 roku jest stałym pracownikiem Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wśród jego najważniejszych ról są: Guido Contini w Nine, pastor Shaw Moor w Footloose, Gomez i Lurch w Rodzinie Addamsów, Władysław Górski i Józef Piłsudski w Virtuoso, Adam w Irenie.

Przed aktorami postawione jest bardzo trudne zadanie, gdyż będą się musieli zmierzyć z legendarnymi inscenizacjami i wspaniałymi kreacjami m.in. Krystyny Sienkiewicz i Piotra Fronczewskiego w Teatrze Telewizji z 1975 roku.

Kostiumy do spektaklu oraz scenografię przygotowała Anna Chadaj, za ruch sceniczny odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka, a kierownictwo muzyczne objął Jakub Kraszewski.

Jeśli mają Państwo „Apetyt na czereśnie” zapraszamy 12 kwietnia o godz.19 do Dworu Skrzynki.

Partnerem wydarzenia w dniu 12 kwietnia br. w Dworze Skrzynki jest powiat poznański.

Bilety w cenie 50 zł do nabycia on-line.

Do zobaczenia!

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 04.03.2024, 13:04
  • Ostatnia edycja: 09.04.2024, 13:26
element dekoracyjny
element dekoracyjny