Przejdź do głównej treści

Festyn Zielonoświątkowy w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

element dekoracyjny
element dekoracyjny

W niedzielę 28.05.2023 r. w godz. 12.00-17.00 odbędzie się w Muzeum w Szreniawie Festyn Zielonoświątkowy.

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku.

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. Muzeum Narodowe Rolnictwa nawiązując do tej tradycji, co roku organizuje imprezę plenerową „Festyn Zielonoświątkowy”, na który zjeżdżają się całymi rodzinami.

Podczas festynu 28.05.2023 r. zaprezentuje się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który oprócz występów scenicznych poprowadzi też naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci.

Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy odbędzie się parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Pojawi się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym będzie można popróbować serów owczych.

Tradycyjnie przygotowana jest bogata oferta dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach będzie można pomalować bawełnianą torbę na zakupy, spróbować swoich sił w pracy na krosienkach, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków.

Podobnie jak w ubiegłych latach, grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie da pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.

O godzinie 13:00 w pawilonie 1 rozpocznie się midisaż wystawy rzeźby, malarstwa i grafiki pt. „Dzikość”, na której swe prace prezentują pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W trakcie trwania festynu na terenie muzeum odbędą się eliminacje do „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego, w którym weźmie udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu poznańskiego. Będzie można zdegustować lub kupić potrawy nawiązujące do kuchni wielkopolskiej, m.in. pieczone kaczki, czerninę, szare kluski.

Więcej informacji na stronie organizatora lub Facebooku.

Dojazd do Muzeum:

Muzeum znajduję się zaledwie 10 km od Poznania.

Pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)

Autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna

Sprawdź położenie Muzeum na Googlemaps


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 26.05.2023, 13:05
  • Ostatnia edycja: 26.05.2023, 13:05
element dekoracyjny
element dekoracyjny