Przejdź do głównej treści

Wernisaż AMADEUS. ZA KULISAMI Jacka Mójty przyciągnął wielbicieli czarno-białej fotografii

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W sobotę, 23 września br. w Galerii Skrzynki nastąpiło otwarcie wystawy fotografii, która jest wspaniałą okazją do celebracji 55-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, niezmiennie prowadzonej przez Agnieszkę Duczmal.

Jacek Mójta zagląda tam, gdzie inni nie mogą. Podpatruje muzyków Amadeusa, dokumentuje ich pracę. Od siedmiu lat towarzyszy ich graniu w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. Dyskretnie, uważnie – jakby zapisywał własną partyturę. Bo on, jak twierdzi, „widzi muzykę” i… trudno nie przyznać mu racji.

W Galerii Skrzynki pokazuje piętnaście prac. Duże formaty – 70 x 100 cm. Zdjęcia przygaszone w swej barwie. Może właśnie dlatego czyta się intymnie tę opowieść, wchodzi się z nią w bliskie relacje?

Autor na rozpoczęcie wernisażu w krótkiej rozmowie z Janem Babczyszynem Dyrektorem Instytutu Skrzynki opowiadał o początkach swojej artystycznej drogi i tym, że fotografia jest dla niego pewnego rodzaju… szczęściem. Odważna decyzja, by po dwudziestu latach pracy w korporacji zmienić całkowicie swoje życie, okazała się najlepszym sposobem na pokazywanie jak bardzo lubi ludzi i jak ciekawy jest ich emocji. A jeśli do tego może dokumentować magię jaka wytwarza się między artystami a słuchaczami – czuje się spełniony. Przez lata towarzyszenia Orkiestrze zdołał wytworzyć z muzykami niezwykłą więź. Jest… niemal jednym z nich, a zaufanie jakim go obdarzają daje mu swego rodzaju „niewidzialność”. Oni już po prostu nie widzą jego obiektywu!

Efekty można teraz podziwiać w Galerii Skrzynki, która znajduje się w zrewitalizowanym przez powiat poznański zabytkowym Dworze Skrzynki, w gminie Stęszew (pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki).

Na jednym ze zdjęć Mischa Maisky, znakomity wiolonczelista, często występujący z Amadeusem. Przyjaciel Orkiestry, który 8 października zagra w Poznaniu podczas koncertu inaugurującego jubileusz. Tu go widzimy w ujęciu Jacka Mójty za kulisami sceny. Jest też bosostopy Leszek Możdżer. Artyści w czasie półprywatnym, w skupieniu przed wyjściem do publiczności, w radości i zmęczeniu po występie… W emocjach. Różnych.

Kuratorem wystawy jest Anna Kochnowicz-Kann, a prace Jacka Mójty można oglądać w Skrzynkach do 22 października 2023 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych Dworze Skrzynki znaleźć można na stronie www.dworskrzynki.pl oraz Instytutu Skrzynki, którego dwór jest siedzibą: www.instytutskrzynki.pl.

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 24.09.2023, 16:10
  • Ostatnia edycja: 25.09.2023, 10:35
element dekoracyjny
element dekoracyjny