W październikowe popołudnie i wieczór Dwór Skrzynki gościł uczestników VII Dnia Organizacji Pozarządowych w Powiecie Poznańskim.
– To radosne wydarzenie, będące potwierdzeniem wartości, jaką jest społeczeństwo obywatelskie. Ktoś kiedyś powiedział, że zaraz po tym jak wygrywasz wybory, musisz podzielić się władzą. Z kim? Z organizacjami pozarządowym właśnie. Bez nich nie ma dobrego państwa – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.
To już siódma edycja tego dorocznego spotkania ludzi zaangażowanych w sprawy powiatu i jego mieszkańców. Zawsze odbywa się w niezwykłym miejscu. Teraz wybraliśmy Dwór w Skrzynkach, który imponująco prezentuje się po rewitalizacji i jest siedzibą Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego – mówi Tomasz Skupio, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Goście mieli okazję wysłuchać krótkiej prezentacji na temat zrewitalizowanego Dworu Skrzynki. O jego historii i najważniejszych zadaniach jakie będzie teraz spełniał opowiedział Jan Babczyszyn, Dyrektor Instytutu Skrzynki. Natomiast Liliana Kubiak, Zastępca Dyrektora, przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące działalności Instytutu Skrzynki i Dworu Skrzynki. Zapraszała także na cykl bezpłatnych warsztatów arteterapeutycznych przygotowanych właśnie z myślą o ludziach związanych z organizacjami pozarządowymi.
Uczestnicy wysłuchali także panelu pod nazwą „Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces – czyli jak zbudować grupę działania”, który zaprezentowała Anna Ohirko ze Stowarzyszenia Lokalni w Gminie Suchy Las.
Spotkanie uświetnił minirecitalem Kacper Dworniczak, młody wirtuoz gitary z gminy Stęszew, który ma za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall czy też na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tokio, gdzie zajął drugie miejsce.
Później goście mieli okazję poznać i zwiedzić Dwór Skrzynki: sale konferencyjne, galerię fotografii, Salę Tradycji i Pamięci oraz pokoje noclegowe.
Było zatem coś dla wiedzy, dla duszy ale i podniebienia. Przemysław Tecław z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie przygotował pokaz wytwarzania białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej. Dwór jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, a to zobowiązuje! Oto zadbał Kajetan Świokła, Szef Kuchni w restauracji Dworu Skrzynki serwując wśród wielu dań choćby pyry z gzikiem, czy zupę z korbola.
Informacje o bieżących wydarzeniach znaleźć można na stronie www.dworskrzynki.pl, www.instytutskrzynki.ploraz w mediach społecznościowych.
zdjęcia Anna Skalska i Marzena Rutkowska-Kalisz