Przejdź do głównej treści

Rozkwit turystyki w powiecie poznańskim i metropolii

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

29 marca 2023 odbyła się konferencja PLOT, na której przedstawione zostały dane za 2022 rok z Poznańskiego Barometru Turystycznego, czyli narzędzia umożliwiającego bieżące monitorowanie zjawisk turystycznych na terenie aglomeracji poznańskiej.

– Obłożenie hoteli w Poznaniu wróciło do poziomu zbliżonego do 2019 r. – poinformowała Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. W ubiegłym roku udzielono 1,37 mln noclegów w poznańskich hotelach, co stanowiło wzrost 0 57,7% wobec roku 2021 (dane GUS).  – Za dobrymi wynikami poznańskich hoteli stoją przede wszystkim turyści krajowi, którzy od czasów pandemii coraz liczniej przyjeżdżają do Poznania. Szczególnie w weekendy i wakacje, które do niedawna stanowiły niski sezon w Poznaniu ze względu na targi – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT. Wśród turystów zagranicznych mniej jest grup zorganizowanych i przybyszów z krajów południa Europy. Dopisują Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy. Z kolei ruch z USA związany jest z obecnością w Poznaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej. Powiat poznański odwiedza najwięcej turystów z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego. Niewątpliwy wpływ na zwiększenie liczby turystów będzie miało dostrzeżenie gastronomicznej oferty Poznania przez wydawcę miesięcznika Michelin.

Poznańskie i powiatowe atrakcje cieszyły się wśród najpopularniejszych
Najczęściej odwiedzane w 2022 roku były Muzeum Narodowe (rekordowa liczba odwiedzających na przestrzeni 10 lat), Brama Poznania, Zamek Przemysła – Muzeum Sztuk Użytkowych. Popularnymi destynacjami były również: Zamek w Kórniku, Muzeum Pałac w Rogalinie, Centrum Szyfrów Enigma, Muzeum Broni Pancernej, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Skansen Miniatur w Pobiedziskach, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie oraz Swarzędzkie Centrum Historii Sztuki.

Hotelarstwo szybko się odradza
Wielkim sukcesem dla hotelarstwa Poznania jest to, że na tle innych miast, jak Wrocław czy Gdańsk, rynek ten dużo szybciej się odradza, co widać również w pierwszym kwartale 2023 roku. RevPar (czyli przychód z pojedynczego pokoju) w stosunku do roku poprzedniego, za pierwsze dwa miesiące tego roku wzrósł o 85%. Dla rynku Trójmiasta -wzrósł o 47%, dla Wrocławia – o 51%.

Instytucje kultury powracają do statystyk z 2019 roku

Poznańskie Centru Dziedzictwa, prowadzące 5 marek: Bramę Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerię Śluza, Trakt Królewsko-Cesarski i Fest Fyrtel odnotowało w zeszłym roku około 150 tysięcy odbiorców, w czym 1/5 to odbiorcy zagraniczni (dużą popularność Centrum widać wśród Czechów – na co niewątpliwie wpływa udostępnienie oferty w języku czeskim), 57% to turyści lokalni.

Informacje o atrakcjach i turystyce Poznania dostępne są na portalu www.poznan.travel.pl.

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 30.03.2023, 15:24
  • Ostatnia edycja: 30.03.2023, 15:27
element dekoracyjny
element dekoracyjny