Przejdź do głównej treści

Rodzina Iffland z kolejną wizytą w Dworze Skrzynki

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W dniach 22-25 czerwca Dwór Skrzynki, siedzibę Instytutu Skrzynki – samorządowej instytucji kultury powiatu poznańskiego, odwiedzili Walter i Gero Iffland z rodzinami i przyjaciółmi, którzy obecnie mieszkają w Norymberdze w Niemczech. Goście dworu są potomkami pierwszych właścicieli zespołu pałacowo parkowego w Skrzynkach (do roku 1945), który obecnie pełni m.in. rolę ośrodka konferencyjno-szkoleniowego powiatu poznańskiego i gdzie rozpoczyna  też swoją działalność  Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. W obiekcie, w Sali Tradycji i Pamięci (w przyziemiu dworu) dostępna jest ekspozycja związana historią dworu oraz jego mieszkańców, zawierająca liczne artefakty – rodzinne pamiątki i zdjęcia przekazane przez potomków i późniejszych użytkowników. Jest też dostępna część audiowizualna, gdzie można obejrzeć między innymi wywiad z Walterem i Gero Ifflandami, którego udzielili podczas wizyty w dworze w lipcu 2022 roku.

Gości cieszyła ponowna możliwość odwiedzenia obiektu, gdzie obecnie, po zakończonej w zeszłym roku rewitalizacji zrealizowanej przez powiat poznański, jest już pełne umeblowanie, a dla grup zorganizowanych jest już możliwość korzystania z części noclegowej oraz restauracji.

Szef kuchni Kajetan Świokła ugościł obecnych tradycyjnymi potrawami kuchni regionalnej, które na stałe goszczą w menu Dworu Skrzynki.

Ifflandowie podczas pobytu w Polsce zwiedzili kilka zabytków na terenie Poznania i powiatu poznańskiego, między innymi Pałac w Rogalinie. Odwiedzili także zabytkowy, XV wieczny gotycki  kościół w Tomicach, którego historię opowiedział proboszcz, ksiądz Andrzej Stefański. Warto tu wspomnieć, że fundatorem kościoła był Mikołaj Tomicki, chorąży poznański, którego szczątki spoczywają w kościelnej krypcie. Po śmierci Mikołaja, jego syn Piotr Tomicki – biskup krakowski, ufundował cenną spiżową tablicę ku czci swojego ojca. Co ciekawe, płyta ta została wykonana w słynnej norymberskiej pracowni braci Vischer i jest dziś jedną z kilkunastu zachowanych takich obiektów w Europie.

Goście na podsumowanie wizyty przekazali podziękowani Staroście, zarządowi i Radzie Powiatu za wykonany remont i przywrócenie obiektowi wspaniałego blasku. Zapowiedzieli też, że jeszcze tu powrócą, a także będą zachęcać licznych znajomych i przyjaciół w swoim kraju do odwiedzin naszego regionu, ze wskazaniem noclegów w pięknym Dworze w Skrzynkach (gm. Stęszew).


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 26.06.2023, 15:04
  • Ostatnia edycja: 26.06.2023, 15:04
element dekoracyjny
element dekoracyjny