Przejdź do głównej treści

Premiera wydawnictwa „Tradycje kulinarne Polski” za nami. E-book gotowy do nieodpłatnego pobierania ze strony internetowej Fundacji Bunkatura

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W Wilanowie, 6 grudnia br. odbyła się premiera książki „Tradycje kulinarne Polski”, w której powstanie włączył się również Instytut Skrzynki, dzięki czemu znalazły się w niej przepisy i zdjęcia na tradycyjne wielkopolskie przysmaki: kaczkę z pyzami, pyrę z gzikiem oraz zupę parzybrodę. Dania zostały przygotowane przez Kajetana Świokłę, szefa kuchni restauracji w Dworze Skrzynki. O projekcie, znaczeniu dyplomacji kulinarnej, a także potencjale kuchni Polski w przepięknych wnętrzach Sali Białej Pałacu w Wilanowie  opowiadała autorka książki, Magdalena Tomaszewska-Bolałek. Wieczór uświetniła degustacja dań inspirowanych kuchnią dawną, wypieków, kawy czy okowit od lokalnych producentów.

Również w powiecie poznańskim odbyły się dwa spotkania z autorką. W sobotę 9 grudnia w Dworze Skrzynki (gm. Stęszew) Magdalena Tomaszewska-Bolałek opowiadała o tym, jak ważnym elementem kultury jest jedzenie, które ciągle pozostaje gdzieś na uboczu obszaru dziedzictwa narodowego. Rozmawiano również o tym, czym jest edukacja kulinarna i turystyka kulinarna. Autorka pokazała, jak można wykorzystać kulinaria do budowania świadomości lokalnej, aktywizacji różnych grup społecznych, ochrony dziedzictwa, edukacji historycznej czy promocji krajów oraz regionów.

W niedzielę, 10 grudnia br. uczestnicy Jarmarku Bożonarodzeniowego w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie mieli również okazję wysłuchać wykładu Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek o świątecznych przysmakach pachnących korzenną nutą oraz o polskich tradycjach wigilijnych.

„Tradycje kulinarne Polski” to bezpłatny, ponad 350 stronicowy e-book prezentujący tradycje kulinarne Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. To także opowieść o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Książka wzbogacona została anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki. Znalazło się w niej miejsce dla kuchni sarmackiej, a także regionalnej. Uzupełnieniem całości jest rozdział o turystyce kulinarnej oraz dziewiętnaście prostych przepisów z różnych części Polski. „Tradycje kulinarne Polski” to również podcast oraz cykl otwartych spotkań poświęconych kuchni Polski, które odbędą się w różnych częściach kraju. Bezpłatny e-book pobrać można ze strony internetowej Fundacji Bunkatura, do czego gorąco zachęcamy.

Autorką książki jest dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek – badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. Zajmuje się ona historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną. Promowała kuchnię polską w Europie i Azji. Prowadzi blog oraz podcast Kuchniokracja.

Dzięki wsparciu partnerów (w tym Instytutu Skrzynki) książka ukazała się również w wersji drukowanej, a 1500 egzemplarzy trafi bezpłatnie do bibliotek i instytucji kultury w małych miejscowościach.

Egzemplarze przeznaczone dla obszaru Wielkopolski otrzymać można za pośrednictwem Instytutu Skrzynki. Zapraszamy do kontaktu.

Partnerami publikacji są: Bunkatura, Gospodarstwo Podole Wielkie, Hanami, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego oraz Szlak Kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”, LaCava, Muzeum Toruńskiego Piernika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Polskiej Wódki, Stowarzyszenie Polska Wódka, Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, Śląska Organizacja Turystyczna, VIVAMIX – Oficjalny Dystrybutor KitchenAid w Polsce, Muzeum Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Medialnie projekt wspierają: Kuchniokracja, Mistrz Branży, Podróże kulinarne, Radio Kulinarne oraz Wydarzenia kulinarne.

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 11.12.2023, 13:31
  • Ostatnia edycja: 12.12.2023, 08:42
element dekoracyjny
element dekoracyjny