Przejdź do głównej treści

”Poznańskie Słowiki”zaśpiewały w Dworze Skrzynki!

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W ostatnią sobotę, 30 grudnia w Dworze Skrzynki pięknym i mocnym akcentem zakończył się sezon koncertowy 2023 roku. Na zaproszenie Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego i Wojciecha Nentwiga Dyrektora Filharmonii Poznańskiej w Skrzynkach wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, który zaprezentował najpiękniejsze kolędy i melodie świata.  W podwójnej roli dyrygenta i znakomitego konferansjera wystąpił Maciej Wieloch, który niezwykle zajmująco opowiadał o poszczególnych utworach i ich twórcach. Dzięki temu publiczność miała na przykład okazję poznać kompozytorów wielu bardzo popularnych i lubianych kolęd – często zupełnie niekojarzonych z drugą połową XX wieku. W repertuarze ponad 30 śpiewaków nie zabrakło również pięknych interpretacji starych barokowych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych – zarówno polskich jak i holenderskich czy niemieckich. Słowikom towarzyszył Marcin Gałęski – jako akompaniator, a także autor niektórych aranżacji.

Maciej Wieloch przy okazji przypomniał historię Chóru i postać legendarnego prof. Stefana Stuligrosza, którego wychowankami jest wielu chórzystów śpiewających do dziś  – także w czasie sobotniego koncertu w Dworze Skrzynki.

Koncert był prawdziwą muzyczną ucztą dla bardzo licznie zgromadzonej publiczności. „Poznańskie Słowiki” częściej kojarzone są z wielkimi salami koncertowymi, dlatego okazja do słuchania ich w stosunkowo niewielkiej sali, możliwość obserwowania pracy dyrygenta i reakcji śpiewaków była z pewnością dodatkową atrakcją wieczoru. Kolejny raz potwierdził się też fenomen siły tkwiącej w wielogłosie.

Warto jeszcze dodać, że dochód z tego koncertu został przeznaczony na dokarmianie ptaków w parku Dworu Skrzynki w okresie zimowym. Dwa karmniki są już ustawione wokół dworu, a zapas karmy  wystarczy z pewnością na cały sezon.

Jan Babczyszyn Dyrektor Instytutu Skrzynki na zakończenie wydarzenia dziękując publiczności za piękny wieczór przypomniał, że już 27 stycznia odbędzie się kolejny wieczór z artystami Filharmonii Poznańskiej, którego szczegóły wkrótce będą dostępne na stronach www.instytutskrzynki.pl i www.dworskrzynki.pl oraz w mediach społecznościowych.


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 02.01.2024, 14:55
  • Ostatnia edycja: 02.01.2024, 15:49
element dekoracyjny
element dekoracyjny