Miniony weekend 17-18 maja zebrał w pawilonie nr 3 na terenie na Międzynarodowych Targów Poznańskich wielbicieli wyjątkowych, lokalnych produktów na wydarzeniu pn. Wielkopolski Festiwal Wina WINOWACJE 2025.. Była to okazja do poznania i degustacji lokalnych trunków, ale też rozmowy z winiarzami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Wielkopolskich Winiarzy, organizatora imprezy. Partnerem wydarzenia był m.in. Instytut Skrzynki.
Pokaz live cooking przygotowany przez Juliana Redondo Bueno oraz Zbyszka Kmiecia przyciągał wyśmienitym aromatem. Popularnością cieszyły się też stoiska z serami, wędlinami, czy pieczywem, które stanowią doskonały slow foodowy duet z lokalnymi winami, a wszystko to pod hasłem KUPUJ ŚWIADOMIE w ramach akcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Poznaniu.
Na uczestników czekały też wykłady, prelekcje i warsztaty i konkursy, zaś okolicznościowa wystawa planszowa w centrum festiwalu przybliżyła historię winiarstwa w regionie, zaprezentowała odmiany winorośli uprawiane przez lokalnych winiarzy, ukazała ich codzienną pracę na winnicach oraz zapoznała odwiedzających ze sprzętem wykorzystywanym w produkcji wina – od zbiorników i korkownic, po prasę winiarską i zabytkowy ciągnik Porsche.
Barwy spotkaniu nadawali szczudlarze oraz członkowie Teatru Asocjacja 2006 w niepowtarzalnych strojach. Organizatorzy zaprosili uczestników potyczek szachowych i partii brydża , tańca i odprężenia podczas jogi, a także malowania na otwartej przestrzeni w artystycznej atmosferze. Nie zabrakło również praktycznych wskazówek dotyczących zakładania i pielęgnacji przydomowej winnicy oraz sztuki „wine pairingu” z wielkopolską kuchnią.
Na scenie wydarzenia zaprezentowali się znakomici muzycy z zespołów Grupa Szóstka oraz Sound Lovers. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwał jego prowadzący – znany dziennikach radiowy Mariusz Kwaśniewski.
Uczestnicy festiwalu mogli też sprawdzić swoją wiedzę na temat powiatu poznańskiego, w konkursie którego kapitule przewodniczył Jan Babczyszyn – dyrektor Instytutu Skrzynki.
Wydarzenie należy uznać za udane. Organizatorzy zapowiadają jego kontynuację za rok.