Przejdź do głównej treści

Instytut Skrzynki podpisał list intencyjny o współpracy w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Do soboty 18 listopada 2023 r. trwać będzie VII Seminarium Spycimierskie w Uniejowe, podczas którego na zaproszenie organizatorów w czwartek, 16 listopada Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki, opowiedziała legendy i wielkopolskie zwyczaje związane z tradycją przygotowywania rogali świetomarcińskich. Prezentację przypieczętowała degustacja wyśmienitych certyfikowanych rogali przygotowanych przez Piekarnię i Cukiernię „Pod Strzechą”, członka Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” – szlaku, którego Instytut jest operatorem. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń, uczelni i instytucji kultury z całej Polski – również z Wielkopolski, (łącznie ok. 30 osób/podmiotów), którzy nie tylko zaprezentowali swoje osiągnięcia w promocji i ochronie dziedzictwa kulturowego w swoim regionie, ale także podpisali list intencyjny o współpracy w tym zakresie. Tym samym zobowiązali się do realizacji założonych celów, m.in. identyfikację i wspólną dokumentację elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego w swoich społecznościach, zapewniającą reprezentację i ochronę tych tradycji. Grupa ta będzie dzielić się wiedzą, umiejętnościami i najlepszymi praktykami w celu wzmocnienia potencjału instytucji, w których działają, ale też lokalnych społeczności. Ważnym zadaniem będzie również opracowywanie i wdrażanie programów podnoszących świadomość społeczną na temat znaczenia niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wspierających poczucie dumy i zrozumienia wśród członków społeczności. Uczestnicy projektu będą też zachęcać do wspólnych inicjatyw badawczych, które przyczynią się do zrozumienia i nowoczesnego podejścia do ochrony tego dziedzictwa. Wzajemne wsparcie pozwoli na szersze promowanie inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym, ale również międzynarodowym.

Bardzo cieszymy się z zaproszenia do tej wyjątkowej współpracy – zaznacza Liliana Kubiak. – Instytut Skrzynki jest najmłodszą instytucją, która bierze udział w tym projekcie. Oznacza, to że organizatorzy dostrzegli nasz potencjał, ale też dali szansę na poznanie dobrych praktyk w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz bezpośredniego kontaktu z promotorami lokalnych zwyczajów i tradycji z różnych części kraju. Jednocześnie jest to również platforma, którą wykorzystać możemy do promowania innych projektów, które tworzymy i realizujemy, jak np. szlak kulinarny powiatu poznańskiego  – przypomina.

Nie tylko rogale zagościły na stołach uczestników seminarium -wszak nie tylko Wielkopolanie słyną z gościnności i zacieśniania więzów przy wspólnym stole.  Zaproszeni goście przywieźli ze sobą tradycyjne w ich regionie przysmaki, m.in. oscypki oraz tarnogrodzkie cebularze.

To już drugie seminarium spycimierskie w tym roku, w którym prezentował się Instytut Skrzynki. Warto przypomnieć, że w grudniu 2021 r., podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO „tradycja Kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała” została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Droga do tego sukcesu była długa i wymagała zaangażowania parafian, lokalnych samorządowców  i ekspertów. Efektem tego było między innymi olbrzymie zainteresowanie turystów z Polski i całego świata, co spowodowało iż na tegoroczną procesję przybyło ok. 30 tysięcy uczestników. Organizatorzy nie spoczęli jednak na laurach: naprzeciwko kościoła w Spycimierzu wybudowano nowoczesne, energooszczędne Centrum Spycimierskie Boże Ciało, które obecnie czeka na wyposażenie w meble.

Co ciekawe, obiekt wybudowano z  materiałów (kamienia, cegieł, drewna) lokalnego pochodzenia, a prace prowadzili lokalni przedsiębiorcy (rzemieślnicy i budowlańcy). Obok centrum znajduje się też stara szkoła wpisana do rejestru zabytków, która będzie wkrótce rewitalizowana.

Uczestnicy listopadowego seminarium mieli możliwość zwiedzenia obiektu:  po przejściu holu przywitała ich makieta wielkoformatowych zdjęć kwiatowych dywanów układanych dla papieży przez parafian ze Spycimierza. W kolejnych pomieszczeniach znajdować się będą m.in. wystawy i gabloty poświęcone spycimierskim i innym procesjom z kwiatowymi dywanami na świecie, które dokonują się w ok. 600 miejscowościach i tworzą niesamowitą sumę 1 900 procesji na całym świecie, również we Włoszech, z którymi Spycimierz zacieśnił już współpracę. Odwiedzający będą mieli uczucie, że przemieszczają się po kwiatowym dywanie. Wrażenie robi również przestronne audytorium i sala konferencyjna. Przygotowano miejsce na wystawy czasowe oraz salę, która będzie poświęcona dziedzictwu niematerialnemu w Polsce.

Nowatorskim rozwiązaniem będzie wirtualna przebieralnia, w której uczestnicy będą się mogli zobaczyć w różnych, tradycyjnych strojach. Ciekawym rozwiązaniem będzie również pokazanie tożsamości miejscowości, zabytków archeologicznych, znalezionych w okolicy i ułożonych w oś czasu na jednej ze ścian audytorium. W związku z tym, że ok. 500 metrów od obiektu znajduje się gród kasztelana z X. wieku, kompleks współtworzyć będzie rezerwat archeologiczny – zaplanowano ścieżkę edukacyjną po szlaku historycznym Spycimierza.

Święto Bożego Ciał to jeden dzień w roku, a dzięki Centrum organizatorzy będą mogli opowiadać o tym i pokazywać historię przez okrągły rok – tym samym zwiększając liczbę turystów, których interesuje wyjątkowa i piękna tradycja dywanów kwiatowych w Spycimierzu.


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 17.11.2023, 15:27
  • Ostatnia edycja: 17.11.2023, 15:31
element dekoracyjny
element dekoracyjny