Pokaz kulinarny, występ zespołu ludowego, koncert, konkurs z nagrodami i animacje dla najmłodszych – to jeszcze nie wszystkie atrakcje, które czekały na uczestników niezielnego (22.09.2024) II festynu rodzinnego „Skrzynki Pełne Smaku” w Dworze Skrzynki.
Tradycyjnie we wrześniu mieszkańcy okolic Skrzynek i nie tylko spotkali się w przydworskim parku, by celebrować pożegnanie lata i powitanie jesieni. Goście chętnie korzystali z warsztatów dla najmłodszych, stoisk jarmarcznych z rękodziełem, ale także wyjątkowymi produktami przygotowanymi przez członków Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”: Wytwórnię Lodów z Kórnika, SER-ce Jadzi z Dobieżyna (gm. Buk), Borówkowy Gaj (Konarskie, gm. Kórnik), Gospodarstwa Pasiecznego Miody Ibrona Beenaturalnie z Puszczykowa, czy gospodarstwa agroturystycznego „Zagroda Szczęśliwych Zwierząt” z miejscowości Białęgi (gm. Murowana Goślina). Doskonałe ciasta przygotowały panie z KGW „Aktywne Babeczki” z miejscowości Wielkawieś (gm. Stęszew). Smakowitą ofertę zrobiła także restauracja Dworu Skrzynki serwująca dania kuchni wielkopolskiej, ale także kuchnia grillowa, gdzie oferowano m.in. lokalne przysmaki takie jak zupa z korbola (dyni), pyra z gzikiem, czy biała kiełbasa wielkopolska parzona z grilla.
Ponieważ wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegoroczna edycja nawiązuje do szlaków i połączeń, nie mogło zabraknąć mini wykładów: o Szlaku Kulinarnym „Smaki Powiatu Poznańskiego” opowiadała Liliana Kubiak, zastępca Dyrektora Instytutu Skrzynki. Tematem prezentacji Piotra Basińskiego z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej były drewniane świątynie, stare fabryki i duchy, czyli szlaki powiatu poznańskiego.
Jak smakować mógł średniowieczny kapuśniak? Uczestnicy festynu mogli się tego dowiedzieć dzięki pokazowi Ewy i Piotra Michalskich, kucharzy osobistych z Puszczykowa, którzy przygotowali pokaz kulinarny wraz z degustacją. Pokaz zorganizował klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.
Ludowe klimaty zapewniły śpiewy i tańce przygotowane przez zespół „Wiwaty” z Pobiedzisk, zaś jeszcze w wakacyjne rozmarzenie przenosił uczestników wydarzenia koncert zespołu „Sound Lovers” oraz wystawa fotografii „Kolory Portugalii” Mikołaja Rybczyńskiego z Puszczykowa.
Goście chętnie korzystali z oferty zwiedzania zabytkowego, XIX-wiecznego Dworu Skrzynki, zrewitalizowanego przez powiat poznański, w którym przypominamy działają restauracja i ośrodek konferencyjno-szkoleniowy z pokojami noclegowymi, a także jest to siedziba Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, organizatora festynu.
Powodzeniem cieszyło się także stoisko Powiatu Poznańskiego, gdzie oprócz informacji o atrakcjach turystycznych powiatu, udostępniono także ankietę dotyczącą określenia kształtu przyszłej oferty kulturalnej Instytutu Skrzynki.
Podczas festynu rozstrzygnięto także konkursu z wiedzy kulinarnej “Kuchnia Wielkopolska – czy wiesz, co jesz?”. Laureaci otrzymali upominki od powiatu poznańskiego, voucher o wartości 100 zł do restauracji Dworu Skrzynki oraz samochód Ssang Yong TORRES na wybrany jesienny weekend z limitem 400 kilometrów – voucher ufundowała firma AUTO SALON POLODY z Przeźmierowa. Pani Anna z pobliskich Tomic, zwyciężczyni konkursu z uśmiechem przymierzała się już do fotela kierowcy, snując plany na weekendową wycieczkę.
Festyn był także okazją do zbiórki dla osób, które ucierpiały wskutek powodzi. Zebrane środki czystości i artykuły spożywcze zostały przekazane do OSP Buk, które także realizują taki projekt i przekazują dary potrzebującym powodzianom.
Partnerem wydarzenia był Powiat Poznański.
Zakończenie sezonu plenerowego w Skrzynkach można więc uznać za udane. Przed nami sezon jesienno-zimowy, podczas którego także warto korzystać z oferty kulturalno-kulinarnej. Do 27 października trwa akcja „Sobotnio-niedzielne rodzinne spacery w parku wokół Dworu Skrzynki”, a o pozostałych propozycjach koncertowych i innych więcej na stronach: www.dworskrzynki.pl oraz www.instytutskrzynki.pl.
Do zobaczenia w Skrzynkach!
fot. Instytut Skrzynki, powiat.poznanski.pl