W sobotę, 22 czerwca 2024 r. w Zamku Trebnitz odbyła się uroczystość związana z obchodami 800-lecia powstania miejscowości Trebnitz. Wydarzenie zorganizowane zostało przez lokalny samorząd oraz Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań (Schloß Trebnitz Bildungs‐ und Begegnungszentrum e.V.). Wśród zaproszonych gości byli Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński oraz dyrektor Instytutu Skrzynki, Jan Babczyszyn. Obaj panowie wzięli udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym. Moderatorami dyskusji byli: Darius Müller Dyrektor Stowarzyszenia Zamek Trebnitz oraz Magdalena Antoniewicz – Zastępca Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę. Przy wspólnym stole zasiadali m.in. posłanki do Bundestagu i Landtagu, przedstawiciele lokalnego samorządu Kraju Związkowego Brandenburgia oraz współpracujących instytucji z Niemiec i Polski. Goście podzielili się refleksjami z dotychczasowej współpracy jak i nakreślili ważne zadania na przyszłość. Wicestarosta Tomasz Łubiński podkreślał bardzo pozytywne doświadczenia z dotychczasowej współpracy powiatu poznańskiego z regionem Hannover i zadeklarował chęć rozszerzenia współpracy o region Brandenburgii, szczególnie w obszarze edukacji zawodowej młodzieży.
Warto wspomnieć, że Instytut Skrzynki na początku czerwca br. podpisał ze Stowarzyszeniem Zamek Trebnitz porozumienie w sprawie współpracy w zakresie kulinarnego i kulturowego dziedzictwa regionów Wielkopolski i Brandenburgii. Dyrektor Jan Babczyszyn podczas panelu przedstawił zebranym historię Dworu Skrzynki, siedziby Instytutu oraz pozytywnych relacji z potomkami niemieckiej rodziny Iffland. Zapowiedział także skierowanie do niemieckich partnerów kilku konkretnych projektów, takich jak: transgraniczna trasa rowerowa łącząca Terbnitz i Skrzynki; polsko-niemiecki plener sztuki; wspólne warsztaty rzemiosła oraz rękodzieła czy wspólne inicjatywy z udziałem polskich i niemieckich Lokalnych Grup Działania.
Wicestarosta i Dyrektor Instytutu wręczyli gospodarzom uroczystości okolicznościowe listy gratulacyjne, a Tomasz Łubiński podarował także piękną akwarelę przedstawiającą dwór w Skrzynkach.
Ten niezwykły jubileusz był też okazją do świętowania dla mieszkańców Trebnitz i okolic. Zorganizowano również festyn na placu przed zamkiem, gdzie na uczestników czekały liczne stoiska z przysmakami i rękodziełem, także z Polski. Kulinarne skarby naszego regionu prezentowali członkowie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Były to stoiska: producenta ręcznie robionych rzemieślniczych pierogów „Nie śpimy, lepimy” (restauracja w Swarzędzu), Gospodarstwa Pasiecznego Miody Ibrona Beenaturalnie z Puszczykowa, a także Wytwórni Lodów z Kórnika. Te ostanie cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że impreza na świeżym powietrzu i słoneczna pogoda zachęcały do smakowania lodów pod chmurką. Uczestnicy z dużym apetytem przyglądali się pokazowi i degustowali białą kiełbasę wielkopolską parzoną, którą wg tradycyjnej receptury przygotowywał Przemysław Tecław z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (kierownik Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku).
Warto dodać, że w ramach zawartego porozumienia między Instytutem Skrzynki a Zamkiem Trebnitz w dniach 4-6 października 2024 odbędzie się wizytą studyjna gości z Brandenburgii, podczas której w Dworze Skrzynki zorganizowana zostanie debata z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, spotkanie dla przedstawicieli administracji i społeczeństwa obywatelskiego.
Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki opowiadała zaproszonym gościom o szlaku kulinarnym i rodzinnych przedsięwzięciach prowadzonych ze smakiem oraz zachęcała do odwiedzin powiatu poznańskiego, nie tylko ze względu na atrakcyjność kulinarną, ale też turystyczną, kulturową i przyrodniczą.
Oprócz animacji dla dzieci, koncertów i licznych atrakcji, podczas imprezy odbył się tradycyjny w Trebnitz konkurs ciast. Jan Babczyszyn i Liliana Kubiak z Instytutu Skrzynki zasiedli w kapitule oceniającej zgłoszone wypieki oraz wręczyli nagrodę zwycięzcy: voucher pobytowy w Dworze Skrzynki: nocleg dla 2 osób ze śniadaniem i wyśmienitymi obiadami z kolejnym lokalnym akcentem: butelką wina z Winnicy Morena w Puszczykowie.
Zamek Trebnitz już dziś zapowiada, że za rok również planuje wydarzenie kulinarnie-kulturalne, na które serdecznie zapraszają także gości z Polski. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, położone w malowniczej okolicy, w którym spotkać można uśmiechniętych ludzi – wszystko to gwarantuje udaną wycieczkę.
Jak informują organizatorzy:
Trebnitz, miejscowość położona we wschodniej części Brandenburgii, wzięła swój początek od fundacji ziemskiej Henryka Brodatego na rzecz śląskiego zakonu cystersów w Trzebnicy w roku 1224. Pierwsza wzmianka o Trebnitz pochodzi z roku 1244. Na przełomie wieków Trebnitz doświadczyło zmiennych kolei losu. Miejscowość tę wielokrotnie niszczyły grabieże Husytów z roku 1432 lub te przeprowadzone przez szeregi cesarskie podczas wojny trzydziestoletniej. Znaczący rozkwit gospodarczy wioska zawdzięcza budowie Królewskiej Pruskiej Kolei Wschodniej (Ostbahn) w roku 1867 oraz mniej więcej równocześnie rozpoczętemu wydobyciu węgla w tej okolicy. Trebnitz zostało wówczas rozbudowane jako centralny punkt komunikacji pasażerskiej oraz transportu towarowego. Podczas ofensywy na Berlin w roku 1945, podczas walki o ulicę Reichsstraße 1 oraz o Kolej Wschodnią, zniszczeniu uległa większa część wioski. Pomimo zniszczeń, po zakończeniu II Wojny Światowej ponad 550 uchodźców i wypędzonych z terenów niemieckich na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej znalazło schronienie we wiosce.
Również w Trebnitz w roku 1946 przeprowadzono reformę rolną. Dlatego też w roku 1951 utworzona została Stacja Maszynowo‐Traktorowa, z której powstała późniejsza siedziba Powiatowego Zakładu Agrotechniki. W 1956 roku miała miejsce kolektywizacja rolnictwa poprzez założenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z siedzibą na terenach byłego majątku.
Po zjednoczeniu Niemiec, samodzielne wpierw Trebnitz, od 13. lutego 2002 administracyjnie przynależy do miasta Müncheberg.