Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Wojciech Lis
Notka biograficzna
Pracownik Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” oraz doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UAM, gdzie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej na temat dziejów Środy w XVIII wieku.
Zainteresowania
Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół Ziemi Średzkiej, niemniej interesuje się ogólnie historią całej Wielkopolski jako regionu. W pracy skupia się przede wszystkim na badaniu źródeł, w szczególności tych dawnych (księgi sądów szlacheckich, księgi miejskie, księgi sądów biskupich itp.). Jego drugim istotnym polem badawczym jest genealogia, którą również mocno wykorzystuje w swojej pracy. Od niemal 10 lat współpracuje również z Instytutem Historii PAN, realizując projekty związane z opracowywaniem materiałów źródłowych z epoki staropolskiej (Księgi konsystorza kaliskiego 1504-1540, Elektroniczne indeksy do ksiąg sądów szlacheckich powiatu kaliskiego (ok. 1470-1519), Najstarsze księgi miejskie Kalisza z lat 1537-1556 – materiały dostępne poprzez serwis Atlas Fontium). Ponadto jeste współautorem książek dotyczących historii miejscowości z Ziemi Średzkiej (Dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym; Szkice z dziejów Dominowa, Szrapek i Marianowa) oraz kilku artykułów publikowanych na łamach czasopism regionalnych (Średzki Kwartalnik Kulturalny, Śremski Notatnik Historyczny) i punktowanych (Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej, Saeculum Christianum).