Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Karol Soberski
Notka biograficzna
Jest regionalistą i dziennikarzem z 28-letnim stażem, pisarzem i niezależnym badaczem lokalnej historii. Fundatorem i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), prezesem Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka rubaszewskich oraz właścicielem i redaktorem naczelnym portalu turystycznego Pojezierze24.pl. Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie (gmina Mieleszyn) i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Jako regionalista zajmuje się przede wszystkim historią ziemiaństwa w swoim regionie oraz II wojną światową. W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”. Od tego czasu zajął się wyjaśnianiem zagadek historii mojego regionu, szczególnie tych dotyczących XIX i XX w. Temat niemieckiej zbrodni na pacjentach „Dziekanki” bada do dzisiaj.
Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych dzieł sztuki, fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Jednak najbardziej spektakularnego działania związanego z ziemiaństwem dokonał w 2021 r. Wówczas doprowadził do ekshumacji – przy współpracy z rodziną – Antoniego Saskowskiego, właściciela ziemskiego majątku Wyrobki koło Mogilna, przedwojennego wójta gminy Mogilno Zachód, radnego powiatowego, społecznika zasłużonego dla Wielkopolski i Kujaw, ostatniego dziedzica Popowa Ignacewa (gmina Mieleszyn) i jego żony Heleny (z domu Imbierowicz), którzy od kilkudziesięciu lat spoczywali, w osobnych, zapomnianych mogiłach, na cmentarzu w Drawsku Pomorskim. Dzięki jego działaniom powrócili oni do rodzinnej ziemi i dzisiaj ich doczesne szczątki spoczywają w rodzinnym grobowcu Saskowskich w Popowie Ignacewie.
Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach:
- „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016)
- „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017)
- „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby – sekrety – legendy” (2017)
- „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018)
- „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie
- „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021)
- „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024).
- współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie w związku z dokonanym przeze mnie odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce
- autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015)
- współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
W 2017 r. powołał w Gnieźnie do życia Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Fundacja zajmuje się upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią naszego regionu oraz promuje atrakcje turystyczne tego regionu.
Od kilku lat jest zapraszany do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było… nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na konferencje popularno-naukowe w całej Polsce m.in. na Zamku Książ, Brodnicy, Liskowie koło Kalisza, Gnieźnie, Uniejowie, na Zamku Czocha czy w Łodzi.
Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się: w 2019 w pałacu w Czerniejewie, w 2021 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu. Piąta edycja odbędzie się od 13 do 15 września 2024 roku w Modliszewku (gmina Gniezno). Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Celem Festiwalu jest promocja Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Jestem też pomysłodawcą dwóch edycji Piastowskiego Festiwalu Wodnego, które odbyły się w 2012 r. w Kłecku i 2013 r. na Borzątwi (gmina Mieleszyn).
Jest autorem takich projektów jak: „Wendorff – Zatopiona wieś” w 2019 r., „Operacja Kołdrąb” w 2021 r., „Historyczne Konfrontacje” w 2021 r. i 2023 r., czy przedsięwzięcia z roku 2022: „Pałace Tajemnic”, „Weekend z historią” czy „Noc Tajemnic”.
W czerwcu 2023 r. został wybrany przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie.
We wszystkich tych projektach pomaga mu moja żona Aleksandra.