Przejdź do głównej treści
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Przyroda

Parki

Wielkopolski Park Narodowy, znajduje się w powiecie poznańskim, w odległości zaledwie ok. 15 km na południe od Poznania. Park obejmuje fragmenty Pojezierza Poznańskiego oraz Poznańskiego Przełomu Warty. Jego powierzchnia wynosi 80 km2.

Niewiele dużych miast może się pochwalić parkiem narodowym w sąsiedztwie. Zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Narodowego warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach. Po obejrzeniu wystawy: makiety ze scenami z życia lasu, kolekcji owadów, ptaków i ryb można wybrać się na spacer nad Jezioro Góreckie z romantycznymi ruinami na Wyspie Zamkowej. Jest to najgłębsze i uważane za najpiękniejsze jezioro Parku (powierzchnia 97 ha).

Na terenie parku występują obszary służące badaniom naukowym, pełniące również funkcje dydaktyczne. Jest to 18 obszarów ochrony ścisłej, zajmującej powierzchnię 260 ha. Park z racji bliskiego sąsiedztwa Poznania, stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną dla miłośników przyrody, którzy korzystać mogą ze specjalnie wytyczonych ścieżek pieszo-rowerowych, w tym wzdłuż koryta Warty. Prócz strefy relaksu park to miejsce edukacyjne. Specjalnie utworzone w tej tematyce ścieżki, to doskonały pomysł na rodzinną wyprawę https://wielkopolskipn.pl/sciezki-edukacyjne-2/.

Bogactwo flory

Drzewa, krzewy i kwiaty – zarówno rodzime, jak i egzotyczne – najlepiej poznać w Arboretum Kórnickim. Miejscu temu można śmiało przypisać przymiotnik „naj”, bo wiem jest to NAJstarsze i NAJwiększe arboretum w Polsce, rośnie tu NAJstarszy i NAJwiększy cypryśnik błotny oraz NAJwiększa w kraju kolekcja lilaków. Teraz czas na argumenty kwitnące – w kolejności chronologicznej będą to: zwiastuny wiosny (ranniki, przebiśniegi, śnieżyce, krokusy), potem magnolie, lilaki, azalie i różaneczniki. Jeśli dodamy do tego cztery gry turystyczne, gruszki na wierzbie i drzewo pachnące piernikami, to już nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Dla zwiedzających przygotowano tu grę terenową (quest),
Co jeszcze warte jest poznania? Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach, w którym kompozycje roślinne ogrodu barokowego uzupełnia mnóstwo urządzeń rekreacyjnych, które docenią (i przetestują!) dzieci.  Sporą dawkę przyrodniczej wiedzy serwują również  Ośrodki Edukacji Leśnej: Dziewicza Góra i Łysy Młyn. Pierwszy słynie z wieży widokowej i salonu fotografii przyrodniczej, w drugim warto przejść ścieżką po kładkach i zajrzeć do gniazda bielika.

Jedną z największych atrakcji krajobrazowych i turystycznych powiatu poznańskiego jest Park Krajobrazowy w Rogalinie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się rezydencja Raczyńskich. Swym zasięgiem park obejmuje tereny rozciągające się po obu stronach rzeki Warty, od Wiórka i Puszczykowa, w pobliżu Poznania aż do Zbrudzewa i Góry koło Śremu. Został utworzony w 1997 r. celem ochrony największego w Europie skupiska wielowiekowych dębów szypułkowych rosnących w dolinie Warty, .a także licznych starorzeczy. Rogaliński park jest wartościowy pod względem historyczno-kulturowym. Z rosnącymi tu – słynnymi rogalińskimi dębami liczącymi już 900 lat, związana jest legenda, której bohaterami są Lech, Czech i Rus. Dziś są one symbolem Wielkopolski, odwołując się do pradawnych dziejów powstania państwa polskiego.

Jeziora i rzeki

W sercu Wielkopolski jezior jest całkiem sporo, a więc i o atrakcyjne plaże nietrudno. Najbardziej wyjątkowa jest z pewnością Plaża Owocowa w Zborowie (gmina Dopiewo). Teren jest w sporej części trawiasty, w rejonie kąpieliska znalazło się miejsce na przystań i pole kempingowe. Wzdłuż plaży przygotowano utwardzoną promenadę ułatwiającą dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które mogą skorzystać z kąpieli dzięki specjalnym wózkom. Swoją nazwę Owocowa Plaża zawdzięcza pokaźnych rozmiarów rzeźbom arbuza, banana, cytryny, truskawki i jabłka, które z powodzeniem zastępują ławki i stoły.

Druga, zachodnia strona jeziora, posiada kąpielisko należące już do gminy Buk. Do dyspozycji gości znajduje się marina, w której w sezonie kąpielowym wypożyczyć można sprzęt pływający. W sąsiedztwie plaży stoi duża wiata biesiadna, oferująca możliwość grillowania oraz biesiady przy ognisku. Gospodarzem terenu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku.

Na terenie Powiatu Poznańskiego oprócz wielu potoków i strumieni istnieje siedem rzek i jeden kanał. Najważniejsza w powiecie jest rzeka Warta, która w granicach powiatu liczy 64 km płynąc z południa na północ między miejscowościami Czmoniec i Szymankowo. Najważniejsza w powiecie jest rzeka Warta, która w granicach powiatu liczy 64 km płynąc z południa na północ między miejscowościami Czmoniec i Szymankowo. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych (niski poziom wód) wiele akwenów nadaje się do uprawiania turystyki wodnej tylko w okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni.

Rekomendowane przyrodnicze miejsca znajdują się w publikacjach opracowanych przez Powiat Poznański. To pomysł na wycieczki dla miłośników aktywnego zwiedzania, jak i dla rodzin na niedzielne spacery.

  1. Przewodnik Niedzielnego Rowerzysty
  2. Przewodnik Tropiciela – Ścieżki poznawcze Powiatu Poznańskiego
  3. Przewodnik biegacza

 

 

element dekoracyjny
element dekoracyjny