Przejdź do głównej treści

WYSTAWA CZASOWA „PROSTO Z PIECA. WIEJSKA CERAMIKA” w Muzeum Okręgowym w Lesznie

Informacje
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Wystawa czasowa „Prosto z pieca. Wiejska ceramika” to najnowsza propozycja wystawiennicza Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zachęcamy do zapoznania się z tematyką ekspozycji i odwiedzenia muzeum w terminie od 18 maja do 11 sierpnia 2024.

OPIS I CEL WYSTAWY

Wystawa prezentuje ceramikę ze zbiorów etnograficznych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Są to zróżnicowane formy naczyń glinianych, kamionkowych, fajansowych i porcelanowych, pochodzących z XVII-XX wieku, wykorzystywanych w chłopskich domach i nie tylko. Ukazane są wyroby lokalnych warsztatów, a także przedmioty powstające w manufakturach i fabrykach, zarówno produkcji polskiej, jak i zachodniej. Wśród eksponatów można znaleźć przykłady ceramiki pokuckiej, a nawet pochodzącej z Maroka. Przybliżone zostają rzemiosło garncarskie, technikę toczenia na kole garncarskim i podstawowe etapy procesu produkcji. Tematem poruszonym na wystawie jest też wielkopolski jadłospis, charakterystyczne produkty i potrawy.

Celem jest popularyzacja wiedzy o rzemiośle garncarskim, kulturze ludowej i jej ceramicznych wytworach, a także kulinarnym dziedzictwie regionu. Mamy nadzieję, że stanie się ona przestrzenią dyskusji o produkcji rzemieślniczej i zaletach rękodzieła.

Zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

DOSTĘPNOŚĆ

Wystawa przygotowana została w sposób dostępny dla szerokiego grona odbiorców, zróżnicowanych grup wiekowych i osób ze szczególnymi potrzebami. Przewidziane są oprowadzania dla osób z niepełnosprawnościami, wystawienie przedmiotów do poznania dotykowego (garnek, dzban, misa), opracowanie prostych tekstów (ETR), audiodeskrypcji i tłumaczenia PJM wybranych obiektów. Folder wystawy jest w języku polskim i angielskim.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

18.05.2024 – wernisaż podczas Nocy Muzeów – oprowadzanie po wystawie

16.05.2024 – wykład „Tajemnice garncarstwa”

26.05.2024 – oprowadzanie kuratorskie

9.06.2024 – Integracje Rodzinne „Nie święci garnki lepią”

11.08.2024 – finisaż wystawy – oprowadzanie po wystawie

Program edukacyjny – zajęcia na wystawie w ramach lekcji muzealnej „Dawne rzemiosła, ginące zawody” obejmować będą opowieść o garncarstwie, jego wytworach, dawnym pożywieniu

Podcast – rozmowa o specyfice dawnego rzemiosła garncarskiego, zaletach produkcji rzemieślniczej, współczesnej ceramice, dawnym pożywieniu oraz ekologii.

Katalog „Z pieca i miśnika. Ceramika ze zbiorów etnograficznych Muzeum Okręgowego w Lesznie”. Autor: Ewa Tomaszewska, opracowanie graficzne i skład: Paulina Pracz.

Zamówienia na lekcję lub zwiedzanie: 65 529 61 40 w. 3, edukacja@muzeum.leszno.pl

Cena biletu wstępu:

zwiedzanie – 12 zł / 10 zł ulgowy od osoby

zwiedzanie wraz przewodnikiem – 1 godzin / 50 zł (+ bilet wstępu)

zajęcia edukacyjne – 7 zł dla szkół / 5 zł dla przedszkola od osoby

 

 

źródło: Muzeum Okręgowe w Lesznie


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 07.06.2024, 10:07
  • Ostatnia edycja: 07.06.2024, 10:08
element dekoracyjny
element dekoracyjny