Przejdź do głównej treści

Restauracja Muga z gwiazdką Michelin

Informacje
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Jedenaście poznańskich restauracji znalazło się po raz pierwszy w zestawieniu przygotowanym przez Przewodnik Michelin! Największym sukces odniosła restauracja Muga, która otrzymała jedna gwiazdkę.
Długo oczekiwana premiera przewodnika Michelin obejmującego swoimi rekomendacjami Poznań stała się faktem. Inspektorzy Michelin rekomendują aż 11 restauracji z Poznania. Najważniejsze wyróżnienie czyli gwiazdka powędrowało do restauracji Muga, prestiżowe tytuły Bib Gorumand trafił z kolei do restauracji Tu. i Fromażeria.

Poznań to trzecie w Polsce miasto, które obok Warszawy i Krakowa zostało zrecenzowane w przewodniku. Proces oceny i wizyty inspektorów objęte są tajemnicą i stanowią sekret strzeżony od prawie stu lat, bo niemal tyle liczy sobie historia czerwonej książeczki Michelina. Przewodnik obecny jest w Polsce od 1997 roku, jednak jego historia sięga początków XX wieku, a jego rozwój był związany z… rozkwitem motoryzacji. Francuscy automobiliści potrzebowali wskazówek co można zwiedzać i gdzie dobrze zjeść. Firmą, która była w stanie najskuteczniej dostarczyć tych informacji był producent opon.

– To dla Poznania ogromne wyróżnienie, ale także docenienie wieloletniej, konsekwentnej i ciężkiej pracy na polu gastronomii. Poznań od dawna kojarzony jest z doskonałą kuchnią na światowym poziomie, a rekomendacje Michelin są tego dobitnym potwierdzeniem – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Zapraszamy do Poznania i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie od pyry z gzikiem po wykwintne dania, bo Poznań to nie tylko jakość dostępna w wyróżnionych lokalach, ale przede wszystkim różnorodność szerokiej oferty gastronomicznej miasta i jego okolic – dodaje.

Przewodnik Michelin uważany jest za drogowskaz dla smakoszy i jedną z najważniejszych publikacji gastronomicznych na świecie. Miasta recenzowane w przewodniku zyskują popularność i rozpoznawalność, która w istotny sposób pobudza rynek gastronomiczny i znacząco przyczynia się do jego rozwoju. – Publikacja daje turystom i mieszkańcom pretekst do odwiedzenia wyróżnionych restauracji. Restauracje, które nie znalazły się na liści mają szansę na wyróżnienie w kolejnych latach. Inspektorzy będą do Poznania wracać, a oceny dokonywane będą co roku. Każdy kto smacznie gotuje ma szansę zostać zauważonym. To dopiero początek wielkiej kulinarnej przygody – tłumaczy Jakub Pindych, recenzent kulinarny związany z PLOT.

Pojawienie się rekomendacji u progu sezonu wakacyjnego to dobra wiadomość dla restauratorów i całego sektora turystycznego. To także dodatkowych impuls do podróży dla samych turystów, którzy wakacyjne wyjazdy będą mogli planować z czerwonym przewodnikiem w ręku. – Spodziewamy się wzrostu liczby turystów, dla których wizyta w restauracji to główny pretekst przyjazdu. Przyznanie gwiazdki w mieście, które dopiero debiutuje w Przewodniku to ogromny sukces i szansa. Dlatego w nadchodzących tygodniach spodziewamy się zwiększonego zainteresowania Poznaniem – dodaje J. Mazurczak

Pełna lista poznańskich restauracji, które znalazły się w polskiej edycji przewodnika Michelin: Muga – 1 gwiazdka Michelin, Fromażeria – Bib Gourmand, TU.RESTAURANT – Bib Gourmand, 62 Bar & Restaurant, A nóż widelec, Delicja, NOOKS, Papavero, SPOT., The Time oraz Zen On. Gwiazdki to najwyższe wyróżnienia przyznawane przez francuski przewodnik kulinarny Michelin. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii (“Une très bonne table dans sa catégorie”). Bib Gourmand to wyróżnienie przyznawane od 1997 roku, oznaczające wyjątkowo smaczną ofertę kulinarną w umiarkowanych cenach. Wyróżnieniem jest jednak już sam wpis do przewodnika. Wskazane lokale są “na radarze” Michelina i mają szansę na gwiazdki w przyszłości.

Źródło: PLOT


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 20.06.2023, 08:37
  • Ostatnia edycja: 20.06.2023, 08:37
element dekoracyjny
element dekoracyjny