Przejdź do głównej treści

Odwiedziny rodziny Ifflandów w Dworze w Skrzynkach

Informacje
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W dniach 7-8 lipca br. Instytut Skrzynki, którego siedziba mieści się w Dworze w Skrzynkach (gm. Stęszew), odwiedzili potomkowie gospodarzy Ifflandsheim (nazwa używana przez właścicieli), bracia Gero i Walter Iffland.

Goście zwiedzili odrestaurowany budynek dworu, którego obecny stan po zakończonym remoncie zrobił na nich ogromne wrażenie. Szczególną uwagę przykuła nowoczesna technologia, w którą został wyposażony ten historyczny obiekt, wysoka jakość materiałów wykończeniowych i samego wykonania. Mimo, że sam obiekt rozpocznie działalność jesienią i trwa proces jego wyposażania, byli zachwyceni, że działać będzie nie tylko centrum konferencyjne, pokoje noclegowe i Restauracja, ale planowana jest m.in. organizacja kina letniego.  Spotkanie nie mogło odbyć się bez spaceru po pięknym parku . Swe kroki w pierwszej kolejności skierowali do miejsca pierwotnego  pochówku swego dziadka,  Conrada Ifflanda. W oparciu o zachowane fotografie udało się dokładnie zidentyfikować miejsce jego spoczynku, gdzie zaplanowano umieszczeni tablicy pamiątkowej. Bracia przywieźli ze sobą rodzinne pamiątki i kserokopie dokumentów, o których szczegółowo mówią w wywiadzie, który wkrótce obejrzeć będzie można na kanale YouTube „Radio Pyra” prowadzonym przez Instytut Skrzynki oraz w lokalnej telewizji STK (w lipcu i sierpniu). Materiały te wzbogacą wystawę z elementami audiowizualnymi, która będzie znajdowała się w historycznych, oryginalnie zachowanych pomieszczeniach piwnicznych Dworu, tzw. sali pamięci.

Bracia bardzo pozytywnie zaaprobowali fakt, że w dawnych włościach rodzinnych swoją siedzibę ulokowała samorządowa instytucja kultury i wyrazili nadzieję, że dzięki temu miejsce to będzie tętniło życiem i stanie się faktycznym centrum kultury nie tylko dla gości z Powiatu Poznańskiego, ale również z kraju i zagranicy.

Przyjazd do Polski był także okazją do rozsmakowania się w polskiej kuchni, ale również odwiedzenia członków Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”: Karczmy w Szreniawie oraz restauracji Nova Trattoria w Buku. Pobyt w Szreniawie zachęcił ich również do zwiedzenia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Goście zapowiedzieli ponowny przyjazd już po otwarciu Dworu i rozpoczęciu działalności.


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 20.07.2022, 13:56
  • Ostatnia edycja: 25.07.2022, 19:28
element dekoracyjny
element dekoracyjny