Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Dziedzictwo materialne
Siedemnaście gmin powiatu to rejon bogaty w spuściznę kulturalno-materialną, w którym znajduje się wiele zespołów zabytkowych. Są to dwory, kościoły, pałace, muzea i skanseny oraz zamki. Ich szlakiem można wędrować przez powiat, przemierzając jednocześnie stulecia naszej historii.
Królujące w powiecie – dwory i pałace
Mury dworów skrywają niejedną tajemnicę. Warto poznać chociażby dwór w Rokietnicy, Sapowicach, Uzarzewie czy Szreniawie. Wzmianki o ich historii zamieszczone na stronie powiatu poznańskiego https://powiat.poznan.pl/turystyka-kategoria/dwory/
Na planie krzyża, ceglane, w scenerii starych drzew – budowle sakralne
Niemniej bogate w historię są budowle sakralne. I tak na przykład – najstarszą ceglaną jest Kościół Narodzenia NMP w Tulcach (gm. Kleszczewo). Wiele historii drewnianych kościołów strawiły pożary, lecz w ich miejsce wzniesiono nowe, jak gotycki Kościół Farny w Stęszewie. Wędrując ścieżkami Puszczy Zielonki warto dotrzeć do kilku szlaków sakralnych. Najbardziej znany jest Szlak Kościołów Drewnianych, łączący 12 zabytkowych świątyń o unikatowym wystroju i cennym wyposażeniu. Pomiędzy kościołami w Kicinie i Wierzenicy dodatkowo ustawiono drewniane, rzeźbione kapliczki Drogi Tajemnic Różańcowych (Wierzenica słynie też z Alei Filozofów). Charakterystyczna muszla to znak rozpoznawczy Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba, która wiedzie z Gniezna do Głogowa, z kościołem świętego Jakuba w Murowanej Goślinie.
Szlakiem kościołów można wędrować przez wiele gmin powiatu. A wstęp do ich historii zebrany został na stronie poświęconej obiektom sakralnym powiatu .
Dziedzictwo zamknięte w gablotach wystawienniczych – muzea
W polskiej kulturze muzea to jedne z najważniejszych jednostek sztuki, dzięki którym szerzona jest wiedza historyczna i utrwalany dorobek z pokolenia na pokolenie. Muzea powiatu ukazują niezwykle bogatą tematykę dziejów. Od podróżniczych, jak w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, poprzez Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, a także Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie. Dokąd udać się najpierw? Szlak pomoże wytyczyć lista obiektów zamieszczona tutaj https://powiat.poznan.pl/turystyka-kategoria/muzea-i-skanseny/