Przejdź do głównej treści

Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” i Kapela „WIWATY”

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Taniec jest nieodłącznym elementem twórczości ponad stu grup śpiewaczych, muzycznych, scenicznych, folklorystycznych i tanecznych działających na terenie Wielkopolski. Inspirację dla nich stanowi szeroko rozumiana kultura współczesna i tradycyjna.

Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” został założony w gminie Pobiedziska w 1971 roku przy Zakładowym Domu Kultury PGR Pomarzanowice koło Pobiedzisk. Założycielką zespołu była Jadwiga Mikołajewska. Pierwszym choreografem Kazimierz Brdęk, a obecnie jest nim Sławomir Pawliński. Zespół nazwę swą przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego.

Wiwat jest to  charakterystyczny dla Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, żywiołowy taniec, tańczony w parach, pojedynczo lub w grupie. Wiwatem rozpoczynano wesela, zabawy i uroczystości gromadzkie, stąd wyróżniamy „wiwaty weselne”, „wiwaty dla ojców”, „wiwaty dla swatów”, lub pochodzące od konkretnych miejscowości, jak np. Szamotuły lub Domachowo.

Zespół prezentuje tańce narodowe, widowiska, folklor z Wielkopolski, tańce i przyśpiewki szamotulskie, rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich: tańce i zabawy z Wielkopolski Zachodniej, Górali Beskidu Śląskiego, śląskie, kaszubskie oraz piosenki lwowskie. W programie posiada również widowiska, zwyczaje i obrzędy.

W swoim dorobku Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” ma liczne osiągnięcia i odnosi sukcesy, które potwierdzają profesjonalizm i znakomite umiejętności Członkiń i Członków Zespołu.

Warto wspomnieć, że elementem działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” jest także Kapela „Wiwaty”, reprezentująca m.in. żywiołową muzykę rzeszowską, tańce narodowe, muzykę klezmerską wiedeńską, francuską musette i muzykę rozrywkową. W bogatym repertuarze Kapela „WIWATY” wykorzystuje m.in. takie instrumenty jak dudy wielkopolskie czy kozioł weselny.

Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „WIWATY”

Andrzej Horbik               dudy, kozioł weselny, klarnet
Mieczysław Peczyński  skrzypce
Zbigniew Konwiński      kontrabas, gitara
Stanisław Horbik           trąbka, akordeon
Kazimierz Miler              skrzypce
Janina Skrzypczak       śpiew

Logo Zespołu Pieśni i Tańca „WIWATY” 

Źródło: wiwaty-pobiedziska.pl

 

 

Więcej o Zespole Pieśni i Tańca „WIWATY” 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 19.06.2024, 12:04
  • Ostatnia edycja: 19.06.2024, 14:12
element dekoracyjny
element dekoracyjny