Przejdź do głównej treści

WIECZÓR TANGA

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Koncert muzyki Astora Piazzolli i wystawa fotografii w Dworze Skrzynki

To niby tylko zestaw ośmiu kroków, tańczonych w parzystym, powolnym metrum 2/4 i kilka sposobów chodzenia, rozpoczynania i kończenia tańca. Tango! Zanim jednak ze swoją szemraną reputacją wdarło się szturmem na salony purytańskiej Europy i Ameryki długo dojrzewało w portowych zakamarkach Buenos Aires i Montevideo. Rodziło się wśród zawiedzionych nadziei europejskich emigrantów, w biedzie dokerów i upokorzeniu kobiet lekkich obyczajów. Dlatego niesie ze sobą tak wielki ładunek emocji, pragnień, tęsknoty… Jest niczym namiętny opis ludzkiej duszy…

Doskonale wiedział o tym Astor Piazzola, który czerpał garściami ze swojego włosko-argentyńskiego dziedzictwa i stworzył w latach 80-tych XX wieku nowy styl tango nuevo. Jego nieodłącznym atrybutem był bandoneon – rodzaj małego akordeonu guzikowego, uznawanego za dusze tanga, którego dawniej używali marynarze przypływający do Ameryki Łacińskiej. Piazzola, który odebrał gruntowne wykształcenie muzyczne i był rozmiłowany w Bachu wykorzystał w swych kompozycjach ten niepozorny instrument niczym barkowe organy z całą gamą kontrapunktów i basowych powtórzeń. To już nie jest tango do tańczenia… ale do słuchania i rozważań nad ludzkimi emocjami. Stąd już tylko krok do jazzu…

I właśnie taki będzie wieczór 13 stycznia 2024r. w Dworze Skrzynki, gdy za sprawą  Dawida Troczewskiego (fortepian) i Jarosława Buczkowskiego (akordeon) przeniesiemy się w świat Piazzoli.

Koncert „PIAZZOLA-REKONSTRUKCJE” składa się z mniej lub bardziej znanych  kompozycji wielkiego argentyńskiego bandoneonisty Astora Piazzolli …ale w jazzowej odsłonie.

Kompozycje Piazzolli zostały zaaranżowane na akordeon, fortepian i organy Hammonda, okraszone jazzową harmonią oraz improwizacjami, co powoduje, że klasyczne tematy brzmią zaskakująco i współcześnie. Podczas koncertu będzie można usłyszeć nie tylko rytm charakterystyczny dla tanga, ale także swing, bossa-novę i inne, te bardziej kojarzone z jazzem.

Jak obaj artyści odnajdują się w emocjonalnych klimatach Astora Piazzolli?

Warto sprawdzić osobiście 13 stycznia o 18.30 w Dworze Skrzynki.

Bilety w cenie 50 zł są do nabycia on-line na https://instytutskrzynki.pl/bilety/

W cenie biletu do wyboru: kieliszek wina, napój gorący lub zimny.

UWAGA

Ze względu na fakt, że w trakcie samego koncertu obsługa restauracji nie obsługuje gości prosimy o przybycie z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem, a także zachęcamy do skorzystania z naszej oferty gastronomicznej po zakończeniu muzycznej części wieczoru.

 

Dawid Troczewskipianista, klawiszowiec, kompozytor i aranżer; absolwent klasy fortepianu poznańskiej „Szkoły Talentów” i Akademii Muzycznej we Wrocławiu współpracował z wieloma sławnymi polskimi i zagranicznymi wokalistami oraz  instrumentalistami. Jest bardzo wszechstronnym muzykiem, odnajdującym się w różnych stylistykach. Oprócz autorskich projektów, wielokrotnie zapraszany był do udziału w nagraniach płyt różnych wykonawców, muzyki do filmu oraz programów dla radia i telewizji. Koncertował na wielu prestiżowych scenach w Polsce, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Anglii, Czechach, Ukrainie, m.in. w Filharmonii Lwowskiej, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w studio koncertowo – nagraniowym radiowej „Trójki”, na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest laureatem wielu prestiżowych festiwali jazzowych.

Jarosław Buczkowski – akordeonista; jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie wykłada w  Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także pracuje jako nauczyciel akordeonu w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych. Uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach, m.in. ”Krokus Jazz Festiwal”, ”Głogowskie Spotkania Jazzowe”, ”RCK Pro Jazz Festiwal”, ”Love Polish Jazz Festival”. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Skandynawii, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Parcuje też z sukcesami jako muzyk sesyjny. Jest wszechstronnym instrumentalistą, jednym z nielicznych w Polsce grających jazz na akordeonie.

To będzie niezwykły wieczór dla wszystkich miłośników tanga i jazzu

Warto nadmienić,  że koncert poprzedzi wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Fabiańskiego, artysty który jak mało kto potrafi skupić się w swoich pracach na ekspresji tancerzy i ich emocjach. Bywał z aparatem na niejednej milondze a efekty tego będzie można podziwiać w Galerii Skrzynki. Wernisaż wystawy TANGO. Taniec, emocje, światło. Nowe spojrzenie” rozpocznie się w dniu 13 stycznia o godz. 17.00. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Zapraszamy!

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 18.12.2023, 10:59
  • Ostatnia edycja: 19.12.2023, 18:17
element dekoracyjny
element dekoracyjny