Przejdź do głównej treści

Biesiada Literacka z Maxem Cegielskim

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Jak śpiewała kiedyś pięknie Elżbieta Wojnowska

Zaproście mnie do stołu.

Powiedzcie otwarcie

Co serdecznie boli

Może znajdzie się między wami wojażer

Znajdzie się między wami wojażer…

 Dwór Skrzynki zaprasza więc 26 listopada 2023 do stołu na spotkanie z niezwykłym wojażerem – Maxem Cegielskim, który podczas biesiady literackiej opowie o swojej najnowszej książce, która miała swoją premierę zaledwie 11 października tego roku.

Książka Kongo w Polsce – Włóczęgi z Josephem Conradem to podróż w głąb siebie.

Jak się okazuje nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne Jądro ciemności. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?

Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.

Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.

Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. Kongo w Polsce jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

A kim jest nasz wyjątkowy wojażer?

Max Cegielski to pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 r., a jego pierwsza książka to podróżnicza Masala z 2002 r. Autor reportaży, m.in. Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, za który otrzymał w 2009 r. Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz powieści, m.in. Prince Polonia o przemytnikach w Indiach i Nazywam się Czogori o wspinaczce w Pakistanie. W wydawnictwie Agora opublikował wcześniej Leksykon buntowników o ikonach kontrkultury. Autor i kurator projektów artystycznych oraz wystaw. Współprowadził m.in. Halę odlotów w TVP Kultura, nagrodzoną Grand Pressem oraz Xięgarnię w TVN24, uhonorowaną nagrodą Polskiej Izby Książki.

Biesiada – w dosłownym tego słowa znaczeniu – rozpocznie się o godzinie 17.00 gdy wszyscy goście zasiądą za stołem zastawionym potrawami kuchni żydowskiej, dzięki którym łatwiej będzie wczuć się w klimat tej niezwykłej Maxowej podroży.  Stół, biesiada, różne smaki z pewnością skracają dystans i tworzą wyjątkową atmosferę do zadawania autorowi nawet bardzo osobistych pytań.

Bilety w cenie 100zł można kupować on-line na naszej stronie w zakładce Bilety. Ilość miejsc za biesiadnym stołem ograniczona.

Spotkanie z Maxem Cegielskim w Dworze Skrzynki organizowane jest pod auspicjami Unii Literackiej.

Zapraszamy!


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 07.11.2023, 16:12
  • Ostatnia edycja: 20.11.2023, 20:12
element dekoracyjny
element dekoracyjny