W sobotnie popołudnie 28 września odbył się w Skrzynkach wernisaż wystawy fotografii Ewy Kubickiej. Na wystawę składają się 24 barwne fotografie, które powstały dziesięć lat temu. Było ich z resztą znacznie więcej, bo miały ilustrować album poświęcony sztuce tworzenia nalewek. Jak to zwykle bywa w życiu na pięknych planach się skończyło, a Ewa Kubicka wkrótce zmarła… Pozostały piękne fotografie, które można w Skrzynkach podziwiać do 13 października w przyziemiu Dworu Skrzynki. Wystawa dedykowana jest pamięci artystki.
Tak wspomina ją Waldemar Sulisz: …”Ewa Kubicka była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Namiętnie studiowała „Teorię widzenia” Władysława Strzemińskiego. To była podstawa jej sztuki fotografii. Obdarzona wrodzonym smakiem potrafiła fotografować smak. Brzuchowy i duchowy. Pamiętam, jak wraz z moją żoną Małgosią (aranżacja, układ scen) fotografowały w Poznaniu karafki do albumu „Alchemia nalewek”. Ewa odeszła nagle i po cichu. Dziś oglądamy jej zdjęcia jak obrazy martwych natur. Ze zdjęć sączy się czułość widzenia. Z tej czułości zrodziły się jedne z najlepszych fotografii duszy nalewek, zaklętych w karafkach. Zdjęcia są, album będzie. Z dedykacją dla Ewy”…
Szkło to niezwykle trudny i kapryśny obiekt do fotografowania. Niby odżywa w świetle, ale potrafi jednocześnie zniekształcić proporcje, odwrócić świat do góry nogami i zabłysnąć w nagrodę tęczowymi rozbłyskami. Tym większy szacunek dla Ewy Kubickiej, która potrafiła tchnąć w martwe przedmioty tyle życia i nadać kolekcji Jana Babczyszyna zupełnie inny wymiar.
SZKLANE DUSZE – cykl fotografii prezentowanych w Galerii Skrzynki jest po prostu piękny. To najprostsze, pierwsze skojarzenie, które oddaje całą urodę kolekcji. Modernizm, art.-deco, orientalność, siermiężny PRL a jednak z doskonałymi projektantami – jest tu wszystko co mogło służyć do przechowywania nalewek – małych cudów kulinarnych. Choć na kolekcję składają się przedmioty z różnych epok łączy je funkcjonalność. Jednak dopiero za sprawą Ewy Kubickiej i jej zabaw światłem i cieniem, ostrością – nieostrością kolekcja odsłania swoją największą tajemnicę – pozwala dostrzec ową nieuchwytną szklaną duszę.
Warto dodać, że wystawa towarzyszy odbywającemu się w Skrzynkach I Ogólnopolskiemu Forum Nalewkowemu NALEWKOMANIA 2024 i Konkursowi KONFRONTACJE NALEWKOWE 2024.
Zapraszamy zatem do Skrzynek. Wstęp wolny!