Przejdź do głównej treści

Skrzynki pełne tanga, czyli niezwykły koncert duetu Jarosław Buczkowski i Dawid Troczewski.

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

Legendarne „Oblivion”, tango „Maria de Buenos Aires”, „Adios Nonino” napisane po śmierci ojca kompozytora czy wreszcie najbardziej znane „Libertango”, które tak pięknie wybrzmiało na finał „Frantica” Romana Polańskiego, a spopularyzowane przez posagową Grace Jones w teledysku MTV … To tylko cześć utworów, jakich miała okazję wysłuchać bardzo licznie zgromadzona publiczność w czasie niezwykłego koncertu jaki odbył się 13 stycznia 2024 w Dworze Skrzynki.

PIAZZOLLA-REKONSTRUKCJE to projekt duetu Buczkowski&Troczewski.  Muzycy  od wielu lat z powodzeniem funkcjonujący na jazzowej scenie tym razem zabrali słuchaczy w fascynujący świat Astora Piazzolli – legendarnego, argentyńskiego twórcy tzw. tango nuevo. Piazzolla zazwyczaj grywał w kwintecie, a w Dworze Skrzynki piątkę muzyków z powodzeniem zastąpiło dwóch: Jarosław Buczkowski grając na akordeonie i Dawid Troczewski na fortepianie i organach Hammonda.

Po krótkim wstępie i powitaniu przez Jana Babczyszyna rozpoczęła się prawdziwa uczta dla miłośników jazzu i tanga, To był prawdziwy pokaz wirtuozerii obu muzyków. Od muzycznych wrażeń aż kipiało, a słuchacze w pełnym skupieniu wyłuskiwali znane tematy muzyczne w całej feerii akordeonowych i klawiszowych improwizacji. Mistrz Piazzolla byłby z pewnością zadowolony słysząc jak nowocześnie i inspirująco  brzmią jego kompozycje. Choć już nie do tańczenia, bardziej do słuchania – słynne tanga w interpretacji muzyków były pełne emocji. Dialogi akordeonu i fortepianu, albo organów Hammonda były niczym taniec.  Jeden instrument prowadził drugi, drugi prowokował odpowiedź pierwszego… jak w tańcu na parkiecie, jak w milondze.

Dlaczego rekonstrukcje? My absolutnie nie chcemy poprawiać Piazzolli – jest doskonały, ale w duszy gra nam bardziej jazzowo i stąd pomysł, aby znane i nieznane kompozycje zagrać nieco inaczej – powiedział na wstępie Jarosław Buczkowski. Z powodzeniem wcielił się także w rolę przewodnika po dorobku legendarnego argentyńskiego kompozytora.

Po ponadgodzinnej uczcie wiele osób żałowało, że to już koniec, a po koncercie schodziło do przyziemia Dworu Skrzynki, aby zobaczyć w Galerii Skrzynki otwartą właśnie wystawę fotografii Krzysztofa Fabiańskiego pt. „TANGO. Taniec, emocje, światło. Nowe spojrzenie”. Wystawa, na którą wstęp jest wolny. Będzie czynna do pierwszych dni marca. A sam artysta – obecny z resztą na koncercie,  nie mógł się powstrzymać i z nieodłącznym aparatem fotograficznym podpatrywał muzyków. (więcej o wystawie tutaj) Czarno-białe zdjęcia muzyków są właśnie jego autorstwa i powstały na koncercie.

Na zakończenie wieczoru tanga, Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki zapowiedział kolejne wydarzenia muzyczne, które do wiosny wypełniają artystyczny kalendarz Dworu Skrzynki. Więcej informacji na  www.instytutskrzynki.pl , warto tam zaglądać systematycznie!


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 14.01.2024, 22:35
  • Ostatnia edycja: 16.01.2024, 17:55
element dekoracyjny
element dekoracyjny