W piątek 30 czerwca rozpoczęło się XII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które zakończy się w niedzielę 2 lipca.
Jest to cykliczna impreza odbywająca się w różnych miejscach pocysterskich na terenie całego kraju. W tym roku organizatorami wydarzenia są: Powiat Poznański, Gmina Wągrowiec i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Pierwszy dzień programowo odbywał się w Owińskach, na terenie dawnego zespołu klasztornego sióstr Cysterek, gdzie obecnie mieści się Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Partnerem tegorocznego Forum jest też Instytut Skrzynki, Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Program pierwszego dnia był niezwykle bogaty i obejmował też część kulinarną przygotowaną właśnie przez Instytut.
Jednym z gości prelegentów był prof. Jarosław Dumanowski, dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który podczas wykładu „Kuchnia klasztorna. Jedzenie i religia w czasach staropolskich” bardzo ciekawie zestawił założenia i historyczne ścieranie się dwóch sposobów podejścia do jedzenia: ascetycznego i postnego, zwanego „kuchnią zimną” z kuchnią wykwintną i grzeszną zwaną „
kuchnią gorącą”. W uzupełnieniu części kulinarnej Forum Kajetan Świokła, szef kuchni w Dworze Skrzynki, wspólnie z ekspertem kulinarnym Zbigniewem Kmieciem przygotowali pokaz kulinarny oraz degustację niezwykłej zupy rybnej z karpia, inspirowanej dawną recepturą klasztorną. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję spróbować bardzo ciekawego i zapomnianego już połączenia zupy postnej rybnej z kwaśnymi, dzikimi czereśniami. Podczas degustacji o specyfice klasztornego jadła opowiadał Zbigniew Kmieć, który z pasji jest propagatorem kuchni regionalnej.
Została również zaprezentowana 20-letnia historia szeroko zakrojonej inwestycji powiatu poznańskiego, mającej na celu wykonanie pełnej rewaloryzacji i modernizację dawnego zespołu klasztornego sióstr Cysterek w Owińskach z adaptacją dawnych ogrodów cysterskich na Park Orientacji Przestrzennej dla dzieci niewidomych.
Z wielu wykładów ciekawość uczestników zwróciła miedzy innymi Teresa Mikulska – przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która przybliżyła tematykę związaną ze współczesnymi wyzwaniami organizacji szlaków kulturowych w Europie i Polsce.
W pierwszym dniu Forum zorganizowano także koncert muzyki dawnej polskich i europejskich twórców renesansu i baroku w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Owińskach. Wystąpił Poznański Chór Kameralny FERMATA.
W sobotę forum przeniesie się do Wągrowca i rozpocznie się od części merytorycznej w krużgankach dawnego zespołu klasztornego cystersów przy ul. Klasztornej, a następnie zaplanowano część wyjazdową i plenerową na terenie miasta oraz w podwągrowieckich miejscowościach.
Ideą przyświecającą Forum Szlaku Cysterskiego jest popularyzacja dziedzictwa cysterskiego w Polsce, integracja działań i wymiana poglądów na temat organizacji szlaku na ziemiach polskich. W tegorocznej edycji szczególnym momentem jest wspomnienie prof. Andrzej Marka Wyrwy, którego działalność wybitnie przyczyniła się do rozpoznania i rozpowszechnienia wiedzy o historii i kulturze zakonu cysterskiego na ziemiach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski. Ponadto organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom Forum zagadnienia związane z historią zakonu cysterskiego w Owińskach i Wągrowcu. Urozmaiceniem konferencji jest też zwiedzanie charakterystycznych obiektów i miejsc związanych z kulturą białych mnichów, koncert muzyki dawnej w zabytkowych murach kościoła pocysterskiego, a także warsztaty o tematyce ziołolecznictwa, czy wspomniana degustacja zupy staropolskiej.
Nieoficjalnym zwieńczeniem Forum będzie Jarmark Cysterski, który 2 lipca odbędzie się w Wągrowcu i w Łeknie. Forum otwarte jest dla wszystkich chętnych i zainteresowanych historią cystersów.