Przejdź do głównej treści

Kto przechodzi do następnego etapu? Kolejne degustacje konkursowe w ramach „Bitwy Regionów” za nami

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W miniony weekend odbyły się cztery kolejne wydarzenia, podczas których ok. 50 kół gospodyń wiejskich z Wielkopolski prezentowało swoje popisowe dania w ramach konkursu „Bitwa Regionów”. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tegoroczną odsłonę konkursu i eliminacje w regionie wielkopolskim włączył się także Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, operator Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu oraz Liliana Kubiak, zastępca dyrektora, uczestniczyli w pracach komisji kwalifikacyjnej, która na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzyła listę rankingową uczestników. Przedstawiciele Instytutu uczestniczą też w pracach komisji oceniających poszczególne potrawy podczas kolejnych konkursowych zmagań.

Jan Babczyszyn był przewodniczącym kapituły w na Charytatywnym Festynie Rodzinnym w Hucie 15.06.2024 r. oraz w Uzarzewie 16.06.2024 r. podczas Międzypokoleniowego Pikniku Przyrodniczego.

W Hucie zwyciężyły:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Hucie „HutaWianki” (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – Kaczka po wielkopolsku z jabłkami, kapustą modrą i pyzami.

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Mężyku „Jarzębina” (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – Królik na wypasie

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – Pierogi z ziemniakami i kiszoną kapustą w dwóch odsłonach z kwaśną śmietaną ze szczypiorkiem.

Przyznano także wyróżnienia:

  • Koło Gospodyń Wiejskich we Wrzeszczynie (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – Sandacz na piure z groszku z sosem rabarbarowym
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Białczu (pow. międzychodzki) – Kaczka – Dziwaczka – Pierogi z kaczką w rosole
  • 3Koło Gospodyń Wiejskich w Kamionce (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – Zrazy wołowe z dodatkami.

W Uzarzewie wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Noskowo – Radomice – Strzyżewo „Feniks” (pow. wrzesiński) – Gęsina nie tylko na imieninach Marcina, sosem z wina porzeczkowego otulona, modrą opasana i hyćką zapijana, na wielkopolskim talerzu podana.

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Zdziechowie (pow. gnieźnieński) – Policzki wieprzowe w towarzystwie konfitury z świętojanki i krychanej pyry.

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich „Kołaczkowianki” w Kołaczkowie  (pow. wrzesiński) – Marynowany królik w sosie żurawinowym z kuskusem perłowym i zasmażanymi buraczkami.

Przyznano także wyróżnienia:

  • Koło Gospodyń Wiejskich Świtezianki – Dzika Świtezianka (pow. poznański)
  • KGW „WyMySłowianki” (pow. gnieźnieński) – Królik w Magicznej Zagrodzie z Zapiekanką Ziemniaczaną i Buraczkami
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Gurówku (pow. gnieźnieński) – Kacze udka po staropolsku z prażokami i modrą kapustą
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewie „Nowoczesne Panie” (pow. gnieźnieński) – Dziady ziemniaczane okraszone skwarkami z gotowaną kiszoną kapustą.

Liliana Kubiak była przewodniczącą kapituły podczas wydarzeń: Szczytnickie Lato w Szczytnikach (powiat kaliski) dnia 15.06.2024 r. oraz na Dniach Dobrzycy (powiat pleszewski) w dniu 16.06.2024 r.

W Szczytnikach zwyciężyły następujące koła:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich „Marianki” w Marianowie (pow. ostrowski) za Policzki wołowe podane z puree ziemniaczanym w towarzystwie aromatycznej retro sałatki.

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Florentyna (pow. kaliski) za Kluchy na łachu z policzkami i młodą kapustą.

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Gostyczynie (pow. ostrowski) za  Udka z kaczki confit podane z puree z modrej kapusty i krokietami ziemniaczanymi.

Przyznano także wyróżnienia:

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Pośredniku (pow. kaliski) – Pieczona gęś z farszem
  • KGW Blizanówek (pow. kaliski) – Szlachetny jeleni z wielkopolskimi dodatkami
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Lezionie (pow. ostrowski) – Świeżonkowy galimatias ze sznytką
  • KGW Chełmianki (Chełmce, pow. kaliski) – Golonka Chełmiecka z Krzanem i Kapuchą

W Dobrzycy wyłoniono następujących zwycięzców:

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Lenartowicach (pow. pleszewski) – Pieczona kaczka z niespodzianką w towarzystwie kapusty czerwonej i zielonych kopytek.

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewie (pow. pleszewski) – Kacze udka po hrabiowsku w sosie miodowo-piwnym z żurawiną.

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie (pow. koniński) – Gulasz z sarny w korzennym sosie ( na bazie marynaty z czerwonego wina z dodatkiem grzybów leśnych i hyćki) z tradycyjnymi kopytkami i surówką z modrej kapusty.

Przyznano także wyróżnienia:

  • KGW Kolonia Obory (pow. pleszewski) – Jeleń pod osłoną lasu z aksamitną królową
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Kuźni (pow. pleszewski) – Rolada z kaczki w sosie śliwkowym w wydaniu książkowym
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszkach A (pow. koniński) – Biały barszcz na golonce z szarymi kluchami
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Rokutowie (pow. pleszewski) – Podpiekany pyrczok w betkach.

Wszystkie koła uczestniczące w konkursie przygotowały stoiska sprzedażowe swoich produktów, gdzie smak prawdziwej wielkopolskiej kuchni poznać mogli uczestnicy festynów.

Zdobywcy pierwszych miejsc z poszczególnych eliminacji I stopnia walczyć będą 31 sierpnia w finale wojewódzkim, podczas którego wyłonione zostanie KGW, które  reprezentować będzie Wielkopolskę w wielkim finale ogólnopolskim.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową.

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 19.06.2024, 15:26
  • Ostatnia edycja: 19.06.2024, 15:27
element dekoracyjny
element dekoracyjny