Przejdź do głównej treści

„Grzyby w Kuchni” na warsztacie

Relacja
element dekoracyjny
element dekoracyjny

W listopadzie w restauracjach króluje gęsina, ale w sobotę 9.11. szef kuchni Dworu Skrzynki – Kajetan Świokła, znalazł czas na przygotowanie pysznej tarty z opieńkami, rosołu z shiitake, usmażenie doskonałych pieczarek z rozmarynem i grzybów shimeji. Wszystkie te dania trafiły na stół uczestników warsztatów pn. „Grzyby w kuchni”.

Przez ponad 4 godziny cała uwaga słuchaczy skupiała się na grzybach i sposobach ich przetwarzania. Jakie grzyby są najlepsze do suszenia, które można jeść na surowo, a które przed zjedzeniem trzeba koniecznie usmażyć, upiec lub ugotować? Czaga – co to takiego? Czy warto robić nalewki z grzybów? Jak pachną trufle i dlaczego tak bardzo lubią je świnie? Czy w ogóle warto jeść grzyby i czy pieczarki z upraw są lepsze od tych dzikich?  Gdzie rosną opieńki i jak wygląda siedzuń sosnowy. Na te i dziesiątki innych pytań odpowiadała prowadząca spotkanie grzyboznawczyni i autorka bloga Trzecie Królestwo – Izabela Urbanowicz, a siedzunia sosnowego i opieńki na tartę przyniósł z lasu dyrektor Instytutu Skrzynki – Jan Babczyszyn.

Podczas warsztatów grzyby były jedzone, wąchane, dotykane i przetwarzane. Uczestnicy poznawali między innymi techniki konserwowania. Każdy mógł nauczyć się zasad przygotowywania grzybów solonych i zabrać do domu  własnoręcznie upakowany słoik gotowych do kiszenia pieczarek. Solenie i kiszenie to tradycyjna, choć zapomniana metoda konserwacji grzybów, ale od tego jest Instytut Skrzynki, by takim tradycjom nie dać zniknąć. Zachęcamy do współpracy i zaglądania na strony i profile w mediach społecznościowych Dworu Skrzynki. Tam dostępne są aktualne informacje o naszych działaniach. Więcej na www.dworskrzynki.pl . 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 11.11.2024, 16:04
  • Ostatnia edycja: 11.11.2024, 16:04
element dekoracyjny
element dekoracyjny