Przejdź do głównej treści

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” oraz chór „Cantus Familiaris” i szkółka dudziarska

element dekoracyjny
element dekoracyjny

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” został założony w 2000 roku w Chludowie, w powiecie poznańskim, z inicjatywy Jarosława Krajewskiego. Obecnie opiekę merytoryczną nad zespołem sprawują choreografka Renata Banaszewska oraz wychowankowie Zespołu: choreograf Tomasz Szarek i instruktorka najmłodszych grup tanecznych Weronika Ciślak.

Natomiast o oprawę muzyczną dbają:

Andrzej Przybył i Zdzisław Pruchniak       akordeon
Adam Knobel                                              klarnet, dudy wielkopolskie i kozioł
Karolina Kocik                                              skrzypce
Elizaveta Maciejewska                               wokal

W repertuarze znajdują się tańce, takie jak: polonez, oberek, mazur, kujawiak i krakowiak. Pieśni, w wykonaniu zespołu, nawiązują do polskich tradycji, zwyczajów i obrzędów. „Chludowianie” poprzez swoją działalność promują polski folklor nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami. Ponadto prowadzą działalność edukacyjną, taką jak warsztaty pt. Chludowskie spotkania z folklorem, czy realizowany w przedszkolach projekt Folklor w przedszkolu. 

Opiekę organizacyjną, finansową i merytoryczną nad Zespołem Pieśni i Tańca „Chludowianie”, sprawuje założone w 2012 roku, Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie”. Jak czytamy w statucie stowarzyszenia, szeroki zakres działalności Zespołu obejmuje „upowszechnianie, popularyzację i podejmowanie działań zmierzających do podtrzymywania tradycji narodowej, ochrony dóbr kultury, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez popularyzację i kultywowanie polskiej muzyki, pieśni i tańca ludowego”.

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” prezentuje tradycje i folklor polski zarówno na licznych wydarzeniach w kraju oraz poza jego granicami. Koncertowali dotychczas m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Rosji, Austrii, na Węgrzech, Litwie, Malcie, Ukrainie i Białorusi.

Ponadto przy zespole działa chór i szkółka dudziarska.

Chór „Cantus Familiaris” prowadzony pod dyrekcją Łukasza Maciejewskiego, absolwenta Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie prof. J. Dzięcioła.

Szkółka dudziarska prowadzona przez Adama Knobla i Karolinę Kocik, w której dzieci, młodzież i dorośli uczą się grać na dudach i skrzypcach podwiązanych.

 

Logo Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie”

Źródło: www.chludowianie.pl

 

 

Więcej o Zespole Pieśni i Tańca „Chludowianie”

 


  • Autor: Administrator Strony
  • Opublikowano: 20.06.2024, 09:57
  • Ostatnia edycja: 20.06.2024, 12:52
element dekoracyjny
element dekoracyjny